„Bylo to moje první 'dospělé kolo', koupila jsem si je na splátky," řekla Kateřina Šmehlíková. Poté, co se jí kolo za 12 500 korun ztratilo, prý oběhla bazary v okolí, hledala i na internetu, ale marně.

Bicykly byly zajištěny při vyšetřování rozsáhlé série krádeží, z nichž policie obvinila 36letého muže a 40letou ženu z Hradce Králové. Na konci listopadu je zadrželi náchodští kriminalisté, ale vzápětí se ukázalo, že působnost dvojice byla daleko větší.

„Celkem jim kriminalisté prokázali 32 krádeží na Náchodsku, Hradecku, Chrudimsku a Pardubicku. Škoda, kterou způsobili, se vyšplhala na 430 tisíc korun,"řekla policejní mluvčí Ivana Ježková. Zloději se zaměřili zejména na kolárny ve společných prostorech panelových a činžovních domů. Oběma hrozí až pět let vězení.

Podle mluvčí si dvojice vybírala dobře prodejná kola. „Když objevili podle nich lepší kolo, na místě krádeže ponechali ležet kolo z krádeže předešlé," podotkla mluvčí. Ukradené bicykly odváželi do Hořic k obchodníkovi, cizinci, který je prodával na Ukrajině.

Zda obchodník věděl, že jsou kola kradená, se vyšetřuje. S kriminalisty však spolupracoval a kola, která byla hlášena jako odcizená, jim vydal.

Kateřina Šmehlíková se věnuje postiženým lidem. Kolo se jí ztratilo ze zabezpečené zahrady, kde v té době bylo třicet klientů a deset sociálních pracovnic. „Zlodějům se podařilo přestříhat plot… a kolo bylo pryč," řekla dívka. Než na vrácené kolo sedla, musela změnit výšku sedadla. „Asi na něm jezdil někdo  vysoký," smála se.

Většině lidí se však kola ztratila ze sklepní kóje. „U nás přišel o kolo i soused, ale toho tady nevidím, takže má asi smůlu," řekl Petr Knápek.  Další z majitelů prozradil, že přišel už o osm kol.

Policie zajistila celkem sedm bicyklů, v jednom případě se ale dosud nepodařilo najít majitele.