Stál u lavice obžalovaných kvůli tomu, jak si poradil s dotacemi, jež získal na rekonstrukci domova důchodců
v Chrudimi. Podnikatel Milan Jiruška vinu odmítl.

„Naopak jsem hrdý na to, co jsme dokázali," prohlásil při líčení. Jenže tato slova senát nepřesvědčila.

Krajský soud v Hradci Králové uznal Jirušku vinným a určil mu podmíněný trest na tři roky. Zkušební lhůta bude trvat pět let a Jiruška navíc musí zaplatit odškodnění téměř ve výši 
2 miliony korun.

On sám s rozsudkem nesouhlasí, a tak se ihned odvolal. Proto je verdikt zatím nepravomocný a proces bude pokračovat u vyšší instance, tedy u Vrchního soudu v Praze.

Odsouzený: Soud jednal účelově

Podle Jiruškova názoru jedna hradecký krajský soud (předsedou senátu byl Petr Mráka) účelově. „Nedovolil předvolat svědky, které jsme navrhovali," argumentoval Jiruška.

Rovněž státní zástupce ihned rozsudek nepřijal. Petr Kouble si nechal lhůtu na rozmyšlenou, v níž se rozhodne, zda se odvolá.

Proč se vlastně dostal případ až tak daleko? Jiruškova firma, jež domov rekonstruovala, skončila v insolvenci, navíc se vynořil problém, jenž vygradoval až do obžaloby. Potíž se týkala tří hydromasážních van a několika lůžek. Jedna z van je podle Jirušky v komplexu, další měly být v části, jež nebyla dostavena.

Před časem soud případ rozdělil. Za část, jež se týkala van, byl Jiruška odsouzen, včera se dořešila lůžka. V obou případech byl obžalovaný uznán vinným.

„Ať už se jednalo o vany či lůžka, je zřejmé, že i když k obohacení obžalovaného nedošlo, využíval evropské dotace jako zdroj financí v hotovosti. Pokud potřeboval peníze, řešil to tak, že poskytovateli dotace předložil doklady například o nákupu van, i když věděl, že stavebně není projekt dosud připraven k jejich osazení," vysvětlil soudce.

Soud má pochybnosti, zda lůžka existovala

Jiruška podle něj doufal, že než projde stavba kontrolou při kolaudaci, vany opatří. Podobně postupoval (podle soudu) i s lůžky.

„O účelovosti svědčí i skutečnost, že si u dodavatele sjednal roční splatnost faktury. Soud má pochybnosti, zda fyzicky lůžka existovala. Obžalovanému by jeho jednání prošlo, pokud by nedošlo k vypovězení dotační smlouvy. V tu chvíli začala kontrola a on neměl čas dokončit úmysl," řekl  předseda senátu.