Státní zástupce Adam Borgula obžaloval osm lidí a tři firmy z pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie. Soud se začal kauzou zabývat v září, tento týden by měli vypovídat svědkové a znalci. Podle předsedy senátu Petra Mráky by pak hlavní líčení mělo být odročeno na leden nebo na únor.

Podle obžaloby se zástupci investora - společnosti HOMA holding, technického zástupce investora - firmy Cettus a zhotovitele, kterým byla firma Metrostav, v roce 2012 dohodli, že neoprávně odčerpají nejméně devět milionů korun ze zakázky financované z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod. Podle obžaloby na stavbě nebyly provedeny například takzvané trubkové mikropiloty, obžalovaní podle spisu oproti projektu zvolili odlišné provedení ocelové konstrukce či použili levnější stavební materiál na příčky.

Před soudem dopoledne vypovídal právník Metrostavu Pavel Mališ, který řekl, že ve firmě vše stanovují normy a pracovní postupy, vysvětlil  organizační a řídicí systém firmy i kodex a pracovní řád společnosti. Podle něj byli s těmito dokumenty všichni zaměstnanci seznámeni. „Nedodržování těchto dokumentů je závažným porušením pracovních povinností," upozornil svědek.

Šéfové stavební společnosti Metrostav a firmy Cettus, která byla technickým zástupcem investora, už v září obžalobu odmítli. Předseda představenstva společnosti Metrostav, která je největší stavební firmou v ČR, Jiří Bělohlav řekl, že je absurdním nesmyslem, aby ze zakázky v celkové hodnotě 74 milionů korun bylo možné připravovat vyvedení devíti milionů. „Naši spolupracovníci měli snahu dotáhnout včas projekt, který byl mizerně připraven a řízen," řekl Bělohlav.