Ani výslechy svědků na středečním líčení u přerovského okresního soudu neodpověděly na otázku, jak se do těla předloňského vítěze Velké pardubické - hnědáka Nikase - dostaly zakázané alkaloidy kofein a theobromin. Šampion byl kvůli zjištěnému dopingu diskvalifikován.

Majitel koně Petr Kupka, trenér Stanislav Popelka a žokej Marek Stromský jsou přesvědčeni, že zakázané látky obsahovalo krmivo společnosti Troubecká hospodářská. Její zástupci ale vinu popírají.

Celková finanční újma, která vznikla majiteli koně, je podle jejich advokátky 2,5 milionu korun. Zahrnuje finanční prémie za vítězství v dostihu, ale také náklady na trénink a přípravu koní. Vedení společnosti Troubecká hospodářská nabídlo jako kompenzaci částku nižší – a to 1,5 milionu korun, ovšem pouze pod podmínkou, že tím neutrpí pověst zemědělského podniku.

„Pokud by přicházelo v úvahu mimosoudní vyrovnání, tak jedině za předpokladu, že se plně uzná to, co my tvrdíme – tedy naše nevina," vysvětloval předseda představenstva společnosti Bohumil Semenovič. Na finanční vyrovnání ale nakonec nedošlo.

U soudu se rozebíral především proces výroby krmiva. Detaily provozu popisoval člen představenstva firmy Emil Gregovský, který je zodpovědný za výrobu. „Před krmivem Dostih tři plus této šarže jsme vyráběli krmivo pro telata. Dělalo se toho šest tun a pak také tuna pro březí klisny," vysvětlil s tím, že je vyloučeno, aby došlo ke kontaminaci granulí pro dostihového šampiona Nikase.

Svědek Jiří Rusek, jenž krmivo vyvinul, připustil, že výrobci nesledují aktuální seznam zakázaných látek. Látky jako kofein a theobromin podle něj nemohly pocházet z jeho krmiva. „Nemohou tam být, protože jsem je tam nedal. Nemám pro to vysvětlení," zmínil.

Podle právníka žalobců ale svědek lže. Podle výpisu SMS zpráv totiž po zjištění zakázaných látek napsal trenéru Popelkovi, že „je to asi ze suroviny jejich dodavatele, tady nic neudělám".

„Myslel jsem, že žalovaná strana přijde s něčím konkrétním, ale nepřišla, takže budeme pokračovat dál. Veškeré důkazy jsme předložili a protistrana jen kope kolem sebe a zkouší, jak se z toho dostat," komentoval to majitel koně Petr Kupka.

U soudu už minule promluvila znalkyně, podle níž výsledky testů potvrdily, že vzorky krmiva obsahovaly zakázané látky ve vyšší míře, než měly. Výrobce podle ní nedodržel deklarované surovinové složení a tím žalobce uvedl v omyl.