V pondělí u soudu zazněly závěrečné řeči, rozsudek by měl být vynesen v únoru. Malířovi hrozí pět až deset let vězení.

Ve sporu jde o parkovací dům vybudovaný v objektu bývalé mlékárny, který město Hradec Králové před osmi lety odkoupilo za 75 milionů korun. Revizní znalecký posudek však později cenu stanovil na 41,6 milionu.

„Je zřejmé, že obvyklá cena nebyla sjednána,“ uvedl včera státní zástupce.

Podle něj Malíř jako náměstek primátora „vědomě činil úkony“, aby město získalo nemovitost za vyšší cenu, a proto vedení města podával nepravdivé nebo zkreslené informace. „Pokud by na předražení upozornil, před soudem by nestál,“ řekl Petr Kouble. V objektu bylo podle něj méně parkovacích stání, než uváděl projekt.

Malířův obhájce Jan Malý, však včera prohlásil, že obžaloba je „principiálně pojata chybně“. Malíř podle něj nebyl v postavení podnikatele, který může zvážit výhodnost nebo nevýhodnost obchodní nabídky. „Takové postavení úředník magistrátu nemá. To by pak žádné veřejně prospěšné budovy nevznikly,“ podotkl právník. Obhajoba argumentovala i tím, že parkovací dům byl v té době nezbytně nutný pro projekt nového autobusového nádraží.

Josef Malíř ve své závěrečné řeči uvedl, že orgány činné v trestním řízení na jeho jednání nahlížely z jiného úhlu. „Bylo možné něco koupit dráž nebo naopak levněji, pokud se tím podpořil zájem, který byl pro obec prospěšný,“ řekl.

Soud v pondělí případ projednal, rozsudek však nevynesl. „Materiál je příliš rozsáhlý,“ vysvětlil předseda senátu Miroslav Mjartan a odročil hlavní líčení na 9. února.

Případ se řešil už před několika lety. Krajský soud Malíře zprostil obžaloby ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku a vrchní soud verdikt potvrdil. Nejvyšší státní zástupce a Hradec Králové však podali dovolání k Nejvyššímu soudu, který rozhodl, že původní rozsudky budou zrušeny a krajský soud věc znovu projedná.

Josef Malíř stál před soudem i kvůli kontraktu na pronájem a opravu hradeckého zimního stadionu, kde městu podle obžaloby mohla vzniknout škoda 26 milionů korun. Také v tomto případě ho soud obžaloby zprostil.