Případ, v němž jde o podvody týkající se DPH při obchodech se železným šrotem, v pondělí opět neskončil.

Krajský soud v Hradci Králové odročil kauzu čtyř mužů ze Sezemic u Pardubic na neurčito, až vynese Vrchní soud verdikt v případě jednoho z obžalovaných, který se zpovídá z jiných podvodů.

V pondělí se vlastně jen četla výpověď jednoho ze svědků. A konec kauzy je stále v nedohlednu. Už vloni v srpnu přitom mluvčí soudu Kateřina Podeszwová řekla, že „s ohledem na množství svědků je pravděpodobné skončení této věci až na začátku roku 2016." Máme konec roku a uzavření kauzy se nijak nepřiblížilo.

V případu jde o nelegální obchodování se železným šrotem. I když přesněji - muži s ním vlastně neobchodovali, pouze ho nechávali vozit z jednoho místa na druhé, například z Kostěnic z Maďarska zase zpět. Při vyúčtování pak firmy žádaly odpočet daně kvůli tomu, že šlo o obchody, které se nekonaly jen na území České republiky.

„Dovezli jsme to do Györu a oni to stejné zboží přivezli zpátky do Kostěnic. Slovenští řidiči mi říkali, že jezdí pořád dokola s tím stejným šrotem," tvrdil například řidič Karel Hruška. Podobnou situaci zažil také další svědek Pavel Juppa. „Jednou se mi v Praze stalo, že přijeli Slováci, vysypali to na zem a mně to zase naložili."

Petr a Karel Voříškovi, Pavel Počta a Michal Červenka jsou proto obžalováni ze zločinu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Měli způsobit škodu 220 milionů, za což prvním třem hrozí až osmileté vězení.

V případu měly figurovat čtyři společnosti,v nichž byli všichni obžalovaní muži zainteresovaní. Obžalovaní však vinu nepřijali.

„Odmítám jakékoli spekulace o účelovosti," řekl Karel Voříšek. „Nebyly to žádné fiktivní dodávky, veškeré nákupy byly evidovány," prohlásil.

„Jednání na sebe navazuje. Jednotlivé firmy jsou články řetězu. Dokola byl obchodován určitý počet totožných dodávek šrotu," popsala státní zástupkyně Dagmar Pětníková.

Na její straně stojí zejména výpovědi svědků - řidičů kamionů. Ti vykládali, jak šrot vozili stále dokola, opakovaně nakládali stejné zboží.