Ostře sledované je především odročené jednání s osmičlennou skupinou obžalovaných, která slibovala klientům placení pojistného. Většinou však jen shrábla provize a tím to skončilo.
Podle spisu mladí makléři neoprávněně z pojišťovny, jejíž produkt svým klientům nabízeli, vylákali téměř 35 milionů korun. Dalších osm milionů už pojišťovna, která začala mít podezření, vyplatit odmítla.
O celém případu už v době, kdy firma ještě skvěle prosperovala, informoval jako první Deník. Fungování celé společnosti připomínalo pyramidovou hru či proslulé „letadlo“.
„Od poškozené pojišťovny obžalovaní získávali provize na základě smluv s klienty, kterým nepravdivě sdělovali, že namísto nich budou pojistné hradit po dobu dvou let z provizí,“ popsal princip, na který slyšely stovky klientů, státní zástupce Jiří Viesner.
Klienti pod příslibem placení pojistného uzavírali smlouvy bez obav. Navíc většinou se jednalo o známé obžalovaných, kteří jim důvěřovali. Makléři však obvykle zaplatili jen několik prvních splátek, aby jim vznikl nárok na několikatisícovou provizi a poté už pojistné nehradili. Dlužníky se však stávali klienti, na jejichž jméno byla smlouva uzavřena.
„Věděli, že u tohoto pojistného produktu výše provize činí pouze necelou polovinu částky potřebné k hrazení pojistného za klienta po dobu dvou let, a proto nebude možné slibu hrazení pojistného podle jimi nastaveného systému dostát,“ stojí v obžalobě.
To byl také důvod, proč každý z obžalovaných pod sebe postupně sháněl další podřízené a ti dále nabírali nové makléře, aby byl neustále zajištěn přísun peněz na placení smluv.
Před soudem už vypovídalo několik obžalovaných. Všichni tvrdili, že netušili, že se jedná o něco nezákonného. Líčení bylo poté odročeno na tento týden z důvodu výslechu svědků.
Krajský soud se také vrátí k případu obžalovaného Milana Strnada, který měl prodávat ve svém autobazaru ojetiny za mnohem vyšší ceny, než fakturoval.
Výjimečný trest pak hrozí dvěma mužům, kteří jen pro pár tisícikorun, jedny hodinky a mobilní telefon neváhali zabít jednasedmdesátiletého muže z Chrasti na Chrudimsku. Tomáš Pešta, kterému je teprve devatenáct let, se k vraždě už doznal. Jeho čtyřicetiletý „kolega“ Julius Žiga však svou vinu odmítl.
Přehled jednání soudu do 17. června
13. 6. – první jednání s obžalovaným Jánem Petroci – trestný čin podvodu
13. – 14. 6. – odročené jednání s obžalovanými Martinem Balounem, Jakubem Čejpou, Martinem Kobrlem, Petrem Kučerou, Jakubem Markem, Stanislavem Petrem, René Svobodou a Jaroslavem Voženílkem – trestný čin podvodu
13. – 15. 6. a 27. 6. – první jednání s obžalovaným Martinem Baťou – trestný čin pokusu vraždy
15. 6. – zrušeno a vráceno vrchním soudem – s obžalovaným Luďkem Schejbalem – trestný čin podvodu
16. 6. – první jednání s obžalovaným Davidem Janákem – trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami
a s jedy
16. 6. – první jednání s obžalovanými Romanem Hádkem, Lucií Gálikovou a Janou Gálikovou – trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy
16. – 17. 6. – zrušeno a vráceno vrchním soudem – s obžalovaným Milanem Strnadem – trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby
17. 6. – odročené jednání s obžalovanými Tomášem Peštou a Juliem Žigou – trestný čin vraždy