Před krajský soud se po roce znovu vrátila obří kauza polského gangu vykradačů bytů, známých jako tzv. „navrtávači".

Dva Poláci se podle obžaloby společně se dvěma dalšími muži podíleli na rozsáhlé sérii krádeží věcí z rodinných domů po navrtání rámů či balkonových dveří. Piotr Jarosiński dostal od soudu loni v dubnu 3,5 roku vězení, Damian Adam Wyrzucki byl zproštěn obžaloby. Rozsudek však letos v lednu zrušil Vrchní soud v Praze. A rozhodl také, že spoluobžalovaní Henryk Roman Kaczanowski a Radoslaw Stanislaw Kukla si odpykají sedm a 6,5 roku ve vězení, což je o rok více než jim uložil hradecký soud.

Podle spisu cizinci kradli ve více než čtyřech stovkách případů, celkem způsobili škodu za více než 12,5 milionu korun.

Podle Vrchního soudu hradecký soud nevěnoval dostatečnou pozornost podílu Jarosińského na trestné činnosti. Nebyl proveden žádný spolehlivý důkaz, který by ho usvědčoval z vniknutí do domů a odcizování věcí. U Wyrzuckého se hradecký soud zase údajně nevypořádal se všemi okolnostmi a Vrchní soud nařídil provést doplnění dokazování.

Kauza navrtávači
• Soudní spis měl více než 2O tisíc stran, obžaloba (ve zkrácené podobě) se četla celý den.
• Čtveřice Poláků byla obžalována, že v Česku od dubna 2009 do července 2013 vykradla - nebo se pokusila vykrást - 417 domů.
• Celková škoda, již napáchali, je 12,5 milionu korun.
• Největší úlovek se jim povedl na Plzeňsku, kde v jednom domě sebrali věci za 1,2 milionu.

Jarosiński ve čtvrtek ve své výpovědi řekl, že už si jednotlivé skutky přesně nepamatuje, a odkázal na svou původní výpověď. V ní řekl, že během krádeží pouze hlídal.

„Mým hlavním úkolem bylo na daném místě hlídat, zda se tam neobjeví policie," řekl soudu. Dodal, že nikdy nic neukradl a nebyl v žádném z vykradených domů. Hlavní líčení je nařízené také na pátek.

Policisté skupinu zadrželi v červenci 2013, podle nich cizinci v domech kradli v předchozích čtyřech letech. Pracovali prý velmi profesionálně, používali například přístroje pro noční vidění. Pohybovali se údajně téměř po celé republice. Přestože majitelé v domech v té době většinou spali, dokázali prý zloději v přízemí odcizit hodnotné věci z trezorů a pracoven nebo třeba odložené kabelky. Občas nic ukrást nestihli, protože je obyvatelé domů vyrušili.

„Přestože majitelé většinou v těch domech spali, dokázali v přízemí odcizit často i hodnotné věci z trezorů či pracoven, odložené kabelky a podobně," řekl vloni soudu státní zástupce František Jedlička.

Práce „profíků": ruční nebozízky, přístroje pro noční vidění…

Východní Čechy - Jaký měl polský gang vykradačů bytů modus operandi?

Do domů se vloupávali po navrtání okenních rámů či balkonových dveří. Dokázali být tak neslyšní, že byty často „vybílili" v době, kdy jejich majitelé spali ve vedlejší ložnici.

K navrtávání oken totiž nepoužívali žádné elektrické přístroje, které by způsobily hluk, ale měli ruční nebozízky, kterými poměrně tiše rám navrtávali. Policie po zadržení pachatelů uvedla, že pracovali velmi profesionálně, například také používali přístroje pro noční vidění.

„Tahle metoda je známá. Všechno si o ní najdete na internetu," popisoval vloni jeden z obžalovaných Radoslaw Stanislaw Kukla. „Měli jsme ruční vrtačku," prozradil.

Právě on byl podle všeho mistrem tohoto oboru. V případech, k nimž se přiznal, vždy navrtával.

Kukla byl také mozkem týmu. V roce 2009 prý po autonehodě přišel o práci „tak nějak u kávy" se dohodl s kamarádem z mládí Henrykem Romanem Kaczanowskim, že začnou loupit.

„Moje žena byla jako had," vysvětloval. „Našla si jiného a úplně všechno mi vzala. Zůstalo mi jenom auto a pes." Policisté skupinu zadrželi v červenci 2013, celkem se krádeží dopustili na území jedenácti krajů, z toho nejčastěji však působili právě v Pardubickém a Královéhradeckém kraji.

Opakovaně kradli v rodinných domech v okolí Hradce Králové, například ve Vysoké nad Labem nebo v Bělči.

Polští navrtávači se dokonce před dvěma roky stali vzorem pro trojici recidivistů z Ostravska.