Před rokem a půl dostal pouze podmínku. Soud mu dal příležitost, aby zaplatil peníze, které podle něj zneužil.

On se ale pustil do dalšího boje. Varhaník Vladimír Grygar, který byl odsouzen za zneužití dotace na výrobu tohoto ušlechtilého nástroje pro filharmonii v Hradci Králové, poté uspěl s odvoláním 
u vrchního soudu.

Proto se jeho kauza vrací ke Krajskému soudu v Hradci Králové. Další kolo boje je naplánováno na pátek.

Půjde už celkem o páté projednávání. Poprvé totiž soud Grygara osvobodil, od vrchního soudu (druhé) se opět vrátila kauza do Hradce, kde byl už varhaník uznán vinným. Proto se odvolal on a po dalším zásahu vrchního soudu přijde páteční líčení.

O co vlastně v nekonečném příběhu jde?

Soud varhanáře uznal v listopadu 2013 vinným, že z šestimilionové dotace, kterou na stavbu nástroje dostal, použil jen 714 tisíc korun a zbytek použil mimo jiné na zaplacení svých dluhů,  dostavbu varhan v Jablonci nad Nisou či dostavbu pronajaté fary.

Grygar se ale od začátku hájil, že varhany vyrábět začal a že soudní znalci nevzali v úvahu i náročné přípravy a hodnotu samotné práce. Díly pro výrobu koncertního nástroje ho údajně stály ještě víc.

„Včetně DPH to bylo kolem 7,5 milionu korun. Žádal jsem opakovaně orgány trestního řízení, aby varhany zajistily, ale nestalo se," reagoval na tvrzení, že varhany (tedy jejich polotovar) vůbec neexistují. Kde se však nacházejí, nebyl schopen prozradit. „Nevím," pronesl pouze.

I proto byl odsouzen, hlavním argumentem byl ale znalecký posudek, jež hodnotil cenu varhan. Přesto vrchní soud zdůvodnil, proč případ opět vrací do Hradce, tím, že měly být posudky lépe a podrobněji prostudované.

„Tato věc není objasněna do takové míry, aby soud mohl 
k rozhodnutí dospět," komentoval usnesení soudu jeho předseda Milan Krejčiřík.

Hradec je tak stále bez varhan i bez šesti miliónů, které město vyčlenilo v roce 2006 na stavbu nástroje.