Každá čtvrtá žena v České republice se setkala se stalkingem (nebezpečné pronásledování). Ukázaly to výsledky nejnovějšího sociologického průzkumu agentury Commservis.com, která se dlouhodobě zabývá výzkumem společenských témat. České zákony hodnotí stalking jako trestný čin.

V současné době se jedná o velmi rozšířený problém, který řeší mnohé poradny, psychologové a také Policie České republiky. Podle odborníků je u nás situace horší než v zahraničí.

„Z průzkumu vyplývá, že osmnáct procent dotázaných lidí starších osmnácti let se setkalo s nebezpečným pronásledováním. Zajímavé při tom je, že čtyřiačtyřicet procent lidí se s nebezpečným pronásledováním vůbec nesetkalo a osmatřicet procent neví, co je stalking,“ říká k výsledkům výzkumu jeho autor Tomáš Zdechovský.

„Stalking se projevuje opakovanými pokusy o navázání kontaktu, výhrůžnými a nátlakovými zprávami, vyhledávání fyzického kontaktu s danou osobou a také zneužíváním osobních údajů. Pachatel pronásleduje svoji oběť v důsledku smyšleného nebo reálného, ale již ukončeného, vztahu,“ popisuje stalking lékařka Vladana Skutilová z královéhradecké fakultní nemocnice.

Oběťmi jsou i muži

Desítky SMS týdně, sledování na ulici, noční telefonáty – to jsou jen některé projevy nebezpečného obtěžování, které znepříjemňují život každé čtvrté ženě.
„Jedna žena se mi svěřila, že její bývalý přítel jí posílal denně dvacet sms, kde jí opakovaně sděloval, že si ublíží, pokud se k němu nevrátí. Po několika měsících, kdy měla strach z každého pípnutí telefonu, to psychicky nevydržela a zhroutila se,“ přibližuje případ stalkingu lékařka Vladana Skutilová.

Výjimkou ovšem nejsou ani případy, kdy ženy tímto způsobem dělají peklo ze života mužům.

Stalking patří od ledna loňského roku mezi trestné činy. Zákonodárci tak reagovali na tlak veřejnosti a na opakované případy tohoto jednání. Pachateli hrozí až jeden rok vězení. Podle odborníků je však zákon nedokonalý, a proto v dohledné době navrhnou jeho úpravu.

Aktuálně

Jeden z nejnovějších případů tohoto druhu skončil obviněním jedenatřicetiletého cizince žijícího na Nechanicku ze spáchání zločinu týrání osoby žijící ve společném obydlí. Více než čtyři roky měl fyzicky a psychicky týral svoji manželku, bil ji a zamykal ji doma. Zakazoval jí také kontakt s přáteli a neustále ji kontroloval mobilním telefonem. Po jednom z útoků se žena odstěhovala. Manžel ji záhy vyhledal a začal jí vyhrožovat smrtí, pokud se nevrátí domů. Žena se ze strachu vrátila k násilníkovi a situace se opakovala. Nakonec se psychicky zhroutila a obrátila se na policii. Muži teď hrozí až osm let vězení.

Každá čtvrtá žena v České republice se setkala se stalkingem - nebezpečné pronásledování.