Oficiálně mu říkají aktivní útočník. Když se ale baví mezi sebou, udělají změnu. Místo aktivní použijí slovo šílený.

Toto slovo je navíc blíže označení systému, jenž má pomoci při případech, jako se stal v úterý ve Žďáru nad Sázavou. Tam psychicky nemocná žena vnikla do školy, zavraždila jednoho žáka, další poranila a navíc držela rukojmí.

Policisté se v tomto případě zachovali přesně podle manuálu, který mají naučený. Jde o systém nazvaný Amok (zřejmě proto to šílenství).

Právě na tyto případy se policisté chystají. Velká akce proběhla vloni v říjnu – a slovo Amok bylo v jejím názvu. Cvičení se konala i v Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Jak vypadalo to v Pardubicích?

Byla to vlastně taková lest na policisty. Ti ze základních útvarů dorazili ke Gymnáziu Mozartova jako první – a nevěděli, že jde o cvičení. Měli zastavit šíleného střelce v budově, v níž vypukla velmi rychle panika.

„I když byl zásah proveden výborně, doufám, že podobné adrenalinové situace nebude policie v budoucnu muset řešit," komentoval cvičení hejtman Martin Netolický.

„Snažili jsme se každou situaci vytvořit jinak, aby naši lidé museli řešit situaci pokaždé v jiném prostředí a v jiných podmínkách," doplnil organizátor cvičení a velitel krajské pořádkové jednotky Zdeněk Klubrt.

Jak se ukázalo ve Žďáru nad Sázavou, nejsou tato cvičení zbytečná.

Nejen zásahovka. Kluci, co přijdou první, musí umět zakročit

Hradec Králové - Ano, oni jsou elita. Poradí si ve složité chvíli, jenže jejich předvoj je stejně důležitý. Zásahové jednotky, které většinou rozčísnou situaci a zneškodní vetřelce, totiž nemohou dorazit na místo incidentu jako první.

Stejně tak tomu bylo i ve Žďáru nad Sázavou. Je to totiž logické. Jako první dostanou hlášku pořádkoví policisté, popřípadě městští strážníci. A také oni musejí být připraveni. Proto se konají cvičení nazvaná Amok, která určil policisty, jak se chovat v podobných případech.

„Jde hlavně o kluky ze základních útvarů, o městské policisty. Ti budou na mistě vždy první a musí umět zakročit," potvrzuje Jan Čížkovský, mluvčí královéhradecké policie. „Buď zasáhnou, nebo přijmou potřebná opatření a počkají na zásahovou jednotku," doplňuje.

Společné cvičení strážníků a policistů proběhlo v Hradci například minulý rok na konci dubna. Muži při něm likvidovali takzvaného aktivního střelce. Tak je totiž označován člověk, jenž přijde na veřejné místo a chce ubližovat.

Školení a nácvik je rozdělen do tří částí. V první je řešena teorie takovéto situace, možné příčiny, následky apod. Druhá je již věnována praktickému nácviku, kdy se strážníci učí taktické postupy, jak situace řešit. V poslední části je připravena modelová situace, při níž musí strážníci prakticky zvládnout, vyhledat a zajistit takového střelce.

„Aby modelová situace byla co nejreálnější, používá se při ní zbraň CZ 75D Compact. Je velmi podobná služební zbrani, jen místo ostré vystřeluje barvící munici. Školením a nácvikem postupně projdou všichni strážníci," vysvětluje mluvčí hradecké městské policie Eva Čížková.

„Podobná cvičení však probíhají i v průběhu roku, 
v rámci klasických střeleb," doplňuje její kolega Čížkovský.