Mělo to být bleskurychlé jídlo, stejně tak bleskurychle však přišly vážné zdravotní problémy. Pro bezmála šest desítek lidí, kteří si koupili v královéhradeckém fastfoodu v ulici V Kopečku jídlo, se úterní den změnil v nechtěný pobyt v nemocnici.

„Najednou se mi zamotala hlava a udělalo se mi na zvracení. Po krátké ulevě přišly další zažívací potíže,“ uvedl Petr K. z Týniště nad Orlicí, který si při pracovní pauze koupil ve fastfoodu krátce před dvanáctou hodinu kebab v tortille. O dvě hodiny později už věděl, že je zle.

„Chvilku jsem ležel v křeči. A už mi bylo jasné, že je zle, tak jsem si zavolal záchranku. A to vůbec poprvé v životě,“ svěřil se Petr K. s tím, že následně přišel transport do hradecké fakultní nemocnice, kde na kapačkách přečkal noc.

„Jak rychle to přišlo, tak rychle odešlo,“ dodal ve středu dopoledne s tím, že po propuštění z nemocnice se půjde hned stavit do práce.

Během úterý bylo s obdobnými příznaky v hradecké nemocnici hospitalizováno 57 přiotrávených lidí. V průběhu dne hygienici inkriminovaný fastfood zkontrolovali. Ten zatím zůstává zavřený.

Zkažené jídlo z rychlého občerstvení v královéhradecké ulici V Kopečku poslalo do nemocnice desítky lidí.
Ve fastfoodu se otrávily desítky lidí. Hygienici hledají příčinu

Královéhradecká fakultní nemocnice zažila v úterý příval pacientů, který dlouho nepamatuje. Kvůli otravě řešili lékaři téměř šedesát případů náhlých žaludečních a střevních nevolností. Za vším stálo jídlo z rychlého občerstvení v centru Hradce.

„První příznaky se objevily již v pondělí celkem u šesti osob. V úterý pak kvůli stejným obtížím tísňovou linku zdravotnických záchranářů kontaktovalo dalších 29 lidí. Operátoři vyslali na pomoc výjezdové skupiny rychlé zdravotnické pomoci ve čtyřiadvaceti případech, pětkrát bylo možné vyřešit situaci bez výjezdu záchranné služby,“ uvedl mluvčí hradecké záchranky Ivo Novák. Uprostřed pracovního týdne se číslo pacientů, kteří nemocnicí od úterního odpoledne do středečního rána navštívilo, ustálilo na 57 potvrzených případech v Hradci Králové. Několik případů řešili i lékaři v sousedních Pardubicích.

Co otravu přesně způsobilo, to zajím lékaři a hygienici zjišťují. Jasno by mělo být ještě v tomto týdnu.

„S největší pravděpodobností se jedná o toxin, ale bližší informace a přesné pojmenování přijde v nejbližších dnech,“ uvedl lékařský náměstek FN Zdeněk Tušl. Zdravotní obtíže byly u většiny hospitalizovaných obdobné. Po dvou či třech hodinách po konzumaci jídla přišel průjem a zvracení.

Většina přiotrávených v nemocnici strávila pouze noc. Několik lidí, u nichž měla otrava těžší průběh, by mělo nemocnici opustit ve čtvrtek. „Pro většinu lékařského personálu to byla opravdu náročná noc,“ dodal Zdeněk Tušl.

Fastfood zavřel

První kontrola čekala provozovnu hned v úterý dopoledne, kdy se začaly objevovat první případy přiotrávených lidí. Provozovatel bistro v odpoledních hodinách sám uzavřel. „Krajská hygienická stanice provedla na místě kontrolu tohoto opatření, provozovna byla skutečně ve večerních hodinách uzavřena,“ uvedla mluvčí KHS Veronika Krejčí.

Hygienici odebrali vzorky jídel a v laboratořích se v nich nyní hledají bakterie a bakteriální toxiny, které byly zřejmě příčinou otravy. „Výsledky můžeme očekávat v řádu dní. Zároveň byli i zaměstnanci bistra odesláni k lékařskému vyšetření,“ uzavřela mluvčí.

Zalévání trávníků a stromů v královéhradeckých Šimkových sadech.
Kvůli dlouhodobému suchu umírají stromy