Pachatel za sebou tehdy kromě několika pohozených čínských tužek a znetvořeného těla oběti s téměř odřízlou hlavou a bodnými ranami na celém těle nezanechal žádnou stopu. Byla to navíc jediná vražda za posledních pět let, kterou kriminalisté nedokázali vyšetřit.

„Ve čtvrtek jsme zadrželi řidiče Škody Felicia tmavě modré barvy, po kterém jsme v této souvislosti pátrali. Důvodně podezřelého policisté obvinili z trestného činu vraždy, s trestní sazbou až 15 let odnětí svobody nebo trest výjimečný. Je totiž podezření, že čin spáchal ze zavrženíhodné pohnutky,“ uvedla v pátek mluvčí východočeské policie Iva Marková.

Tyto zavrženíhodné pohnutky ovšem odmítla upřesnit. Nechtěla ani říct, jestli se podezřelý přiznal.
Policie měla původně jinou stopu, dlouhé měsíce pátrala po řidiči zeleného vozidla Citroën Berlingo, které v tu dobu bylo poblíž místa činu. Poté, co ho našla, z okruhu možných pachatelů ho vyloučila.

Vrah dívku podle všeho neznásilnil, vzhledem k hrůznému provedení činu však není vyloučena rituální vražda.

Ujel jí autobus. A to ji stálo život.

Keteň/Hradec Králové - Co se tehdy, 2. července 2005, vlastně stalo? Dita Joudalová, 20letá studentka Technické univerzity v Liberci, se osudné odpoledne vracela stopem z Náchoda, kde žijí její rozvedený otec a babička, do Liberce na brigádu. Sestře ještě před odjezdem stihla zavolat, že jí ujel spoj, a pojede proto stopem. To ji stálo život.

Kromě pohozené čínské propisovačky za sebou pachatel dokonale zametl všechny stopy. Co se odpoledne na silnici u Keteně přihodilo, je záhadou. Tělo Dity s téměř odřízlou hlavou a řadou bodných ran na břiše a nohách večer téhož dne v příkopě u silnice našel náhodný kolemjdoucí.

Původně si policie myslela, že její vrahem je řidič zeleného Citroënu Berlingo, který na místě viděli svědci. Od léta roku 2005 do dneška proto prověřila několik desítek tisíc dodávek. Bez úspěchu. Nakonec kriminalisté řidiče lahvově zeleného citroënu našli. Vzápětí ho však vyloučili z okruhu podezřelých a naopak přišli na novou stopu. Před týdnem zaplnila stránky novin výzva, že hledají šoféra tmavě modré felície. A byla úspěšná. Ve čtvrtek ho na Trutnovsku, pravděpodobně přímo v autě, dopadli a obvinili.

Jestli se však k vraždě přiznal, nechtěla východočeská policejní mluvčí Iva Marková říct. „Nebudu to komentovat. Vzhledem k tomu, že v těchto dnech provádíme další nezbytné úkony trestního řízení, nemůžeme prozatím k průběhu vyšetřování podávat další informace,“ uvedla.

Podle předchozích informací je podezřelý pravděpodobně ve věku 25–35 let, vysoké atletické postavy, tmavých vlasů, a v době vraždy byl oblečen do letních krátkých kalhot a letní košile s krátkým rukávem.

Keteňská vražda je jedinou za několik posledních let, kterou se východočeským kriminalistům nepodařilo objasnit. „Bez široké spolupráce s občany a sdělovacími prostředky bychom podezřelého zřejmě nedopadli,“ dodala mluvčí Marková.