Vůbec jim nevadilo, že do vesnice musí dva kilometry pěšky. Když dorazili na místo, vypáčili vstupní dveře. Pak už jim nic nebránilo v tom, aby ve svém nekalém plánu pokračovali. Peníze však v domě nenašli. Na cestu si s sebou vzali alespoň radiomagnetofon a kazetový přehrávač asi za dvě stě korun. S věcmi v batohu se vrátili zpět do hospody, kde nic netušící majitel domku stále seděl.

S malou kořistí se hoši nespokojili. Nad kofolou se jim v hlavách zrodil další nápad. Muže přepadnou a okradou, až půjde domů. Počkali tedy ve tmě, až jejich oběť nasedne na kolo a vydá se k domovu. Ve chvíli, kdy jedenapadesátiletý muž projížděl kolem jejich úkrytu, ztratil rovnováhu a z kola upadl. Hoši se okamžitě chopili příležitosti. „Jeden z mladíků na poškozeného přitiskl jízdní kolo a druhý ho šacoval. Z kapsy u kalhot ukradl muži několik bankovek. Poté oba utekli,“ popsala přepadení mluvčí svitavské policie Anna Štegnerová. Dvoutisícovou hotovost lupiči druhý den ráno utratili. Snad doufali, že se nikdo o jejich výpravě nedozví. Mýlili se.

Kriminalisté násilníky během následujícího dne zadrželi. Oba se k činu doznali. „Policejní komisař proti chlapcům zahájil trestní stíhání pro trestný čin loupeže, krádeže a porušování domovní svobody,“ dodala Anna Štegnerová. Po ukončení vyšetřování se rozhodne o jejich dalším osudu u soud pro mladistvé.