Často stačí jen malá chvilka nepozornosti a drahý bicykl, který jeho majitel nechal - byť jen na okamžik - bez dohledu, je pryč.

Jen v tomto roce mají královéhradečtí policisté hlášeno 156 trestných činů a 255 přestupků, při kterých hrálo kolo ústřední roli.

Zloději se tak zatím dopustili škody ve výši 2,93 milionů korun. Do policejních statistik však je nutné zahrnout fakt, že v jednotlivých případech šlo i o odcizení více kol najednou. Odhady způsobené škody tak mají podle policie spíše orientační charakter.

Oproti loňskému roku, za který policie eviduje 393 případů krádeží jízdní kol, je tak nárůst škody zhruba o 200 tisíc. A to ještě letošní rok zdaleka neskončil.

Přestože šance na nalezení ukradeného kola závratná není, policie například začátkem letošních července slavila „malý“ úspěch. Podařilo se jí totiž dopadnout dvaadvacetiletého muže, který se mimo jiné soustředil právě na krádeže kol. V průběhu svých nenechavých choutek způsobil škodu přes 100 tisíc korun.

V neposlední řadě na začátku srpna dopadli policisté mladý pár, který stojí za třinácti případy odcizených kol. K tomu měla nenechavá dvojice na svědomí navíc krádež elektrokola a koloběžky. Sečteno podtrženo, dvojice zlodějů tak způsobila škodu přesahující 130 tisíc korun. Na lup se vydávala převážně do společných koláren bytových domů. Chladným ji v jednom případě nenechala ani kola na střešním držáku auta.

„Lidé jsou všímaví. Na městskou policii volají a upozorňují na podivné chování lidí u uzamčených kol. Často se však stává, že jde o majitele, který ztratil klíč. Někdy taky prostě řeší svízel, že si k jeho kolu někdo zamkl to své,“ řekla za strážníky Eva Kněžourová. Ta zároveň radí využívat centrálního registru kol, do kterého si mohou majitelé vložit jak fotku kola, tak i jeho výrobní číslo.

„V Hradci existují také bezpečnostní stojany. Pokud se používá správným způsobem, tak se nikdy nestalo, že by z něj bylo kolo odcizeno,“ uzavřela Kněžourová.

Kromě používání kvalitních zámků a využívání cyklostojanů je důležité být dopředu připraven i jinak.

„Mít doma nafocené kolo a schované doklady o nákupu včetně registračního čísla,“ dodala policejní mluvčí Iva Kormošová.