Podle státního zástupce Milana Vacka obžalovaný Maha 9. srpna loňského roku po 19. hodině ve Starých Ždánicích na Pardubicku v ubytovně, ve které bydleli cizinci, i před domem, po předchozí rozepři a vzájemném fyzickém napadení zaútočil nožem s čepelí dlouhou 11,5 centimetrů na svého krajana Vasila Pacana. „Pronásledoval ho a třikrát ho bodl do zad. Způsobil mu tři bodnořezné rány, které poškozeného ohrožovaly na životě. Jeho smrt odvrátil urgentní chirurgický zákrok,“ uvedl v obžalobě státní zástupce.

„Necítím se vinen ve smyslu obžaloby. Já jsem se jen bránil,“ tvrdil u soudu Maha, který má doma na Ukrajině manželku a dvě děti. V České republice delší dobu pracoval jako zedník na různých stavbách.

Osudný den byl jeho parťákem Ukrajinec Vasil Pacan. „Přišel na stavbu opilý. Bál jsem se, že by někde mohl spadnout, tak jsem ho poslal domů. Když jsem se vrátil na ubytovnu, Pacan mě v koupelně napadl. Chytil mě za krk a kuchyňským prkénkem mě udeřil do hlavy, těch ran mohlo být asi dvacet. Očí mi zalila krev. Podařilo se mi vyběhnout z koupelny. V kuchyni jsem chytl nůž a prostě jsou ho bodl do zad. Bránil jsem se, šlo mi o život. Byl jsem v šoku,“ vypověděl Maha u soudu.

Poškozený Pacan je nyní údajně doma na Ukrajině a k soudu se nedostavil. Krátce po napadení však v pardubické nemocnici policii řekl, že ho Maha napadl nožem před domem. „To je lež,“ odmítl toto obvinění obžalovaný.

Na konfliktu obou Ukrajinců měl podíl i alkohol. Necelou hodinu po incidentu v nemocnici zjistili k krvi Pacana 1,34 promile. U obžalovaného Maha alkohol prokázán nebyl. Podle soudních znalců obžalovaný sice byl v inkriminovanou dobu v šoku, avšak byl schopen své jednání ovládnout.

Pokud krajský soud dospěje k závěru, že se Maha dopustil pokusu vraždy, hrozí mu deset až dvanáct let vězení.