Na lavici obžalovaných stane dvojice uhlobaronů – dřívější majitelé Ostravskokarvinských dolů a Českomoravských dolů Viktor Koláček a Petr Otava a bývalý předseda představenstva Ostravskokarvinských dolů Jan Przybyla.

Muži podle obžaloby zneužívali svého vlivu a personálního propojení mezi několika společnostmi. Dojednávali smlouvy, které měly některým důlním firmám způsobit škodu v celkové výši asi jeden a půl miliardy korun. Koláček s Otavou jsou navíc obžalováni z trestného činu zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. Za to jim hrozí u soudu pět až dvanáct let vězení.

Zítra začne u krajského soudu hlavní líčení se skupinou sedmi mužů, kteří budou čelit obžalobě z vydírání, zpronevěry, obchodování s lidmi, kuplířství a dalších trestných činů. Skutků se měli dopustit v letech 2002 až 2006 v Hradci Králové a na jiných místech ČR, když vymáhali dluhy pro věřitele, kteří si je najali. Peníze si však nechali pro svou potřebu. Někteří z obžalovaných také měli získávat a dodávat do Německa i do některých míst v ČR ženy, které musely poskytovat erotické služby.

Ve čtvrtek zamíří ke krajskému soudu Blažena Hrdinová, která se měla dopustit trestného činu podvodu. Kladeno jí je za vinu, že v letech 1999 až 2006 v Novém Bydžově a na jiných místech ČR si měla od 37 věřitelů vypůjčit peníze, které však nesplatila. Celkem tak měla způsobit věřitelům škodu ve výši přesahující částku 46 milionů korun. (hd)