Od Vrchního soudu v Praze se už podruhé do Hradce ke krajskému soudu vrací stále neuzavřený případ znásilnění, kterého se měl dopustit pětapadesátiletý právník Jan Drbal.

Krajský soud v Hradci ho odsoudil za znásilnění mladé realitní makléřky, která si přišla prohlédnout jeho nebytové prostory, už dvakrát – předloni v září a vloni v prosinci. Pokaždé vyfasoval dva  a půl roku, respektive čtyřletou podmínku. Jenže právníkovi advokáti vždy uspěli s odvoláním u vrchního soudu, takže kauza se bude řešit u krajského soudu už potřetí.

Podle posledního verdiktu krajského soudu Jan Drbal v listopadu roku 2013 sexuálně napadl u sebe mladou makléřku, ta se ubránila jen díky zazvonění  svého mobilu.

„Chytil ji zezadu za ramena a obličejem k sobě ji svým tělem natlačil do rohu místnosti, kde jí začal rozepínat kabát a bundu, čemuž se poškozená bránila a říkala mu, aby toho zanechal," popsal v prosinci předseda senátu krajského soudu Zdeněk Šulc.

Podle obžaloby však muž na dívčiny protesty nebral ohled, překonal její obranu, líbal ji a osahával na intimních místech. „Svého jednání zanechal poté, co poškozené začal zvonit mobilní telefon," píše se ve spisu.

„Jsem impotentní"

„Je to nesmysl," tvrdí dokolečka Jan Drbal. Připustil, že mladou ženu skutečně obtěžoval, ale bylo to prý proto, že se chovala vyzývavě a sváděla ho. Osahával ji údajně jen přes oblečení. Muž o sobě dokonce řekl, že je impotentní. Liší se také verze o způsobu rozchodu. Zatímco podle Jana Drbala si podali ruce a políbili se na tvář, dívka tvrdí, že utekla.

Soud se nakonec přiklonil k verzi mladé ženy. Ta navíc žádala o odškodnění ve výši 150 tisíc korun. Soud jí nakonec přisoudil jen 55 tisíc korun.

Drbalovi hrozilo až pětileté vězení. „Ano, já jsem morálně selhal a budu toho litovat do konce života," připustil. „Ale penis mi nestál, ani jsem se neuspokojoval. Jsem impotentní. Jsem zničený a ponížený. Jsem štvaná zvěř."

Dívce prý sáhnul na prsa přes podprsenku a poté i na bradavky. A políbil ji jen na rozloučenou. Tvrdí také, že se jedná o pomstu jednoho bývalého spolupracovníka, který vlastnil realitku, v níž makléřka pracovala.

Pokus otcovraždy

Hlavní líčení je naplánováno už na dnešek. Ale údajné Drbalovo znásilnění není zdaleka jediný sledovaný proces, který má tento týden na programu krajský soud.

Před soudem stane v úterý i pachatel pokusu o otcovraždu, která se stala letos jedno březnové odpoledne v na Svitavsku. Čtyřiačtyřicetiletý muž zde v silné podnapilosti a po předchozí slovní rozepři napadl nožem svého 74letého otce. Bodl ho do zad nožem s čepelí dlouhou 14 centimetrů, vážně mu tím poranil srdce i plíce a nebýt rychlého transportu do hradecké fakultní nemocnice, otec by zranění podlehl.

„Obviněný se ke svému jednání částečně přiznal a skončil ve vazbě. V případě prokázání viny je ohrožen trestní sazbou od 10 do 18 let," řekl šéf krajské kriminálky Milan Šimek.

Podvody

Vedle toho bude krajský soud řešit i dva podvody, jeden z nich po vrácení od vrchního soudu. Konkrétně jde o podnikatele, který si půjčil, ačkoliv neměl z čeho vracet, a také o trojici původně osvobozených pardubických lichvářů.