Jen pohotovosti náhodných svědků vděčí za záchranu života žena, kterou loni 10. září ve večerních hodinách přepadl její bývalý přítel u vlakového nádraží v Potštejně na Rychnovsku. Byla právě na cestě do zaměstnání. Podle obžaloby v ruce držel lano a řekl jí, že zemře, načež se jí neúspěšně snažil svázat ruce za zády. Ženu odtáhl za vlasy vedle cesty, bránila se a volala o pomoc.

"Násilím ji srazil na zem, roztáhl jí svými prsty její ústa a snažil se jí do úst strčil roubík ze smotaného hadru a připravené lano jí celkem třikrát omotal kolem krku, zaklekl ji na hrudi a lanem ji škrtil po dobu několika minut, opětovně se slovy, že poškozená zemře," uvádí dále obžaloba.

Cizinec se pokusil uškrtit bývalou přítelkyni
Muž v Potštejně napadl svou bývalou přítelkyni, pokusil se ji uškrtit

Ženě se podařilo zasunout ruku pod lano obepínající krk a překazit tak jeho úplné utažení, v dalším už násilníkovi zabránil náhodný svědek, který do něj vší silou vrazil, aby ho od oběti odtrhl.

„Nejdřív jsem myslel, že ji chce znásilnit, ale pak jsem si uvědomil, že ji škrtí provazem a že to není sranda,“ popsal později hrůzný zážitek.

Na útočníka kříčel a ten se dal na útěk. Ujel autem, v němž ho o pár hodin později dopadli policisté v Hradci Králové, když havaroval. Byl opilý. V dechu měl přes 2,5 promile alkoholu.

Těhotná žena z napadení vyvázla se zraněním hlavy, krku, trupu a levé ruky. Pokud by nebylo odvahy mladíka, který šel kolem, mohlo to dopadnout mnohem hůře.

Svým jednáním mohl obžalovaný spáchat zločin vraždy ukončený ve stádiu pokusu a přečin ohrožení pod vlivem návykové látky.