Nejzávažnějšími případy v praxi policistů jsou vraždy. V loňském roce se jich v kraji stalo devět, přičemž o té deváté promluvili policisté poprvé teprve ve středu - a to bez jakýchkoliv podrobností. „Tento případ je ve stádiu prověřování a pracuje na něm republikový policejní útvar. Nelze zveřejnit jakoukoliv další informaci,“ řekl náměstek ředitele krajské policie Jiří Karásek.

Vyšetřování vražd je pro kriminalisty vždy dlouhým, složitým a taktickým procesem. Dokazuje to mimo jiné i jeden z nejsledovanějších případů loňského roku, v němž někdejší novinář v centru Rychnova zastřelil svoji manželku. Ačkoliv od šokujícího činu uplynulo více než půl roku, vyšetřování stále není u konce. A to přesto, že vrah je v podstatě od samého začátku známý, vraždil před svědky, na místě odevzdal zbraň a k činu se přiznal.

Vážná nehoda zastavila provoz na I/33 u Hradce Králové.
FOTO: Počet obětí nehod prudce narostl

„Velmi důležitou součástí vyšetřování je řada znaleckých posudků,“ vysvětlil v této souvislosti Jiří Karásek. „Na případu spolupracují například znalci z oboru soudního lékařství, balistiky, psychologie a psychiatrie, jejich závěry musí být součástí návrhu na obžalobu. Netroufám si odhadnout, kdy případ formálně uzavřeme.“

Naprostá většina loňských vražd, z nichž nejznámější je vražda novorozence matkou na Jičínsku a vražda a sebevražda v Červeném Kostelci na Náchodsku, se odehrála takříkajíc v osobní rovině - v rodině nebo mezi známými. Jedinou výjimkou je vražda v hradecké Klumparově ulici, kdy muž zavraždil vytipovanou ženu v pokročilém věku kvůli penězům.

Hip Hop Kemp

Nejmasivnějším policejním zásahem loňského roku v Královéhradeckém kraji byl bezesporu letní Hip Hop Kemp v Hradci Králové. Policisté tady během několika málo dnů zkontrolovali v součtu přes čtyři tisíce lidí a aut, zadrželi čtrnáct lidí, odhalili bezmála dvě stovky drogových deliktů a vybrali půl milionu korun na pokutách a přes tři čtvrtě milionu na kaucích. Právě intenzivní policejní dohled nad tímto festivalem byl podle jeho pořadatelů jedním z důvodů, proč se po mnoha letech rozhodli ukončit svoje působení v Hradci Králové.

Tragický střet auta s vlakem v Černožicích nepřežily čtyři osoby.
Na kolejích se loni stalo více nehod a zemřelo více lidí

Nejvýraznějším skokem ve statistice loňského roku je počet obětí dopravních nehod. Na silnicích Královéhradeckého kraje vloni zahynulo 48 lidí (oproti třiceti v roce předchozím). Nejtragičtější havárie se stala v červenci na železničním přejezdu v Černožicích, při níž zahynula čtyřčlenná rodina v osobním autě. Nejčastějšími příčinami nehod v kraji jsou nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost a nedání přednosti.