Cestujete-li, vážení čtenáři, do zahraničí dopravním prostředkem, je zcela jisté, že vás nemine kontrola cestovních dokladů a vámi převáženého zboží na hraničním přechodu. Dříve, než dojde k samotné celní kontrole, přistoupí k vám policista – příslušník služby cizinecké a pohraniční policie, nazývaný lidově „pasovák", a vyžádá si vaše doklady.

Na první pohled by se mohlo zdát, že toto je jediná jeho náplň práce. Pravdou však je, že takový policista plní celou řadu specifických a důležitých úkolů, které pokrývají mnohem širší oblast. Záleží jenom na něm, jak svědomitě a důkladně si tyto úkoly plní a jak dokáže reagovat v mnohdy velice vážných situacích.

Policejní instinkt policisty – profesionála mnohdy vede k odhalení i závažné trestné činnosti, jak tomu bylo i v následujícím příběhu, který vám nyní nabízíme. Dvaadvacetiletý Oleg přicestoval do naší republiky spolu s několika dalšími Ukrajinci v říjnu roku 1995. Seznámili se ve vlaku na trase Charkov – Praha. Měli společný cíl – nechat se jak říkají „prodat", nebo-li najmout na práci.

Z hlavního nádraží, kde je zanechali jejich průvodci, se dostali na jednu z pražských tržnic na tzv. „černou burzu práce". Oleg měl štěstí. Ihned padl do oka čtyřiašedesátiletému panu Miroslavovi, kterého doprovázela o generaci mladší Ruska Nina. Prý hledají na svůj statek na Trutnovsku spolehlivou pracovní sílu za předem sjednaných podmínek: Pracovat se bude 11 hodin denně za třicet korun na hodinu, k tomu strava a ubytování. Oleg bez váhání kývl.

Ještě téhož dne odjeli společně na zemědělskou usedlost v Podkrkonoší.

Nikdo z nich však ani zdaleka netušil, jak rychlý spád přinesou následující události.

Když o čtyři dny později zastavilo před statkem pana Miroslava policejní vozidlo, bylo úkolem policistů pouze prověřit okolnosti k jeho odcizenému osobnímu automobilu.

Bílé Mitsubishi, které mu bylo předešlé noci odcizeno, zajistili totiž policisté i s podezřelým řidičem na hraničním přechodu s Polskem. Celý objekt, kde se usedlost nacházela, byl však uzamčen a na výzvy k otevření nikdo nereagoval.   (pokračování příště)

Lenka Burýšková