Ten nepříjemný pocit, kdy přicházíme večer z práce domů a únava nás nutí relaxovat, všichni dobře známe. Mnozí z nás dají v těchto chvílích přednost televizi, jiní se naopak pohodlně posadí do křesla a otevřou svoji oblíbenou knihu.
Detektivní žánr, který je mezi čtenáři stále vyhledáván, se objevil i v posledním bestselleru Artura Haileyho. Pokud se nám tato mimořádná kniha dostane do rukou, necháme se unést strhujícím příběhem seržanta tajné policie z oddělení vražd v Miami, který se potýká na Floridě s narůstající zločinností. Sklopíme zrak a naše oči mohou spočinout na těchto řádcích…
„Neexistují zločiny z mladistvé nezralosti, zločin ale je v každém věku jednoznačně a prostě zločin – víte to stejně dobře jako já. Dnes a denně se setkáváme s vraždami páchanými dětmi – čtrnácti, patnácti, šestnáctiletými, panebože! Vraždí i mladší. Polovinu ze zatčených, kteří použili zbraně, tvoří mladí lidé do dvaceti let… Když někdo poruší zákon, ať si to nese s sebou. To je součást ceny, kterou zaplatí – měl by zaplatit – bez ohledu na věk."
V té chvíli nás možná napadá, jak je to s těmito zločiny u nás …
Za posledních několik let je možné zaznamenat skutečně řadu případů, kdy byly vraždy spáchány pachateli, jejichž věková hranice nepřesahovala dvacet let. Oběť byla v převážné většině napadena bodnou zbraní.
Jedním ze zločinů typických tím, že si nezletilý pachatel zvolil jako vražednou zbraň nůž, byla vražda z října roku 1993, která se stala na Broumovsku.
Policejní auta zastavila před činžovním domem u cesty. Dům díky opadané omítce vyhlížel zpočátku trochu zanedbaně.
Tým kriminalistů prošel studenou chodbou a vystoupil do prvního patra. Policisty překvapil útulný a pečlivě uklizený byt.
Mrtvola asi třicetileté ženy, která ležela na zemi v ložnici, jako by sem ani nepatřila. Krevní stopy a stříkance všem přítomným napovídaly, že zde došlo k nejtěžšímu zločinu. (pokračování příště)
Lenka Burýšková