Cestujete-li, vážení čtenáři, do zahraničí dopravním prostředkem, je zcela jisté, že vás nemine kontrola cestovních dokladů a vámi převáženého zboží na hraničním přechodu.

Dříve, než dojde k samotné celní kontrole, přistoupí k vám policista – příslušník služby cizinecké a pohraniční policie, nazývaný lidově „pasovák", a vyžádá si vaše doklady.

Na první pohled by se mohlo zdát, že toto je jediná jeho náplň práce. Pravdou však je, že takový policista plní celou řadu specifických a důležitých úkolů, které pokrývají mnohem širší oblast. Záleží jenom na něm, jak svědomitě a důkladně tyto úkoly plní a jak dokáže reagovat v mnohdy velice vážných situacích. Policejní instinkt policisty – profesionála mnohdy vede k odhalení i závažné trestné činnosti, jako tomu bylo i v následujícím příběhu, který vám nyní nabízíme.

Dvaadvacetiletý Oleg přicestoval do naší republiky spolu s několika dalšími Ukrajinci v říjnu roku 1995. Seznámili se ve vlaku na trase Charkov – Praha. Měli společný cíl – nechat se jak říkají „prodat" neboli najmout na práci.

Z hlavního nádraží, kde je zanechali jejich průvodci, se dostali na jednu z pražských tržnic, na tzv. „černou burzu práce". Oleg měl štěstí. Ihned padl do oka čtyřiašedesátiletému panu Miroslavovi, kterého doprovázela o generaci mladší Ruska Nina.   (pokračování příště)

Lenka Burýšková