(pokračování z minulého týdne): Na opačném konci republiky ale dojde v následujících dnech k vývoji, který nemohl v danou chvíli nikdo ještě tušit.

Policisté v jižních Čechách přijmou oznámení od dvaatřicetiletého muže, který se dozná k vraždě, kterou údajně spáchal na Jičínsku.

Alarmující informace, které muž policii poskytne, nenechají nikoho na pochybách. O případu budou okamžitě informováni policisté ve východních Čechách a hradecká „mordparta“ eskortuje zadrženého muže do Hradce Králové, aby se dozvěděla okolnosti hrůzného činu přímo od pachatele. Soudní pitva pak jednoznačně vyloučí hypotézu selhání srdce a potvrdí násilnou smrt. Kriminalisté, kteří pozorně naslouchají doznání vraha, se současně snaží shromáždit o něm co nejvíce informací.

Petr V. prožil problematické dětství. Nedokončil učební poměr. V patnácti letech byl již silným kuřákem a dokázal vypít deset a více piv. V osmnácti letech se oženil. Bezdětné manželství se však záhy rozpadlo, když se ve svých dvaadvaceti letech dopustil vraždy. V té době měl již za sebou tři soudní tresty.

V roce 1982 v podnapilosti ubil svou babičku cihlou. Ženu, která ho snad jediná na světě měla bezvýhradně ráda a která ho finančně podporovala. Mrtvé tělo stařenky zohavil. Když se dobrovolně vydal do rukou policie, nedokázal své počínání vysvětlit. Tehdy mu soud za brutální čin vyměřil trest v trvání 15 let a byla mu nařízena ochranná protialkoholní léčba.

V květnu roku 1992 je za vzorné chování podmíněně propuštěn na svobodu. Vrací se domů do jižních Čech, ale již dva měsíce poté cestuje zpátky do východních. Motivem jeho cesty je dopis od kamaráda, s nímž se seznámil a sblížil ve výkonu trestu a od něhož ho propuštění na svobodu odloučilo. Kamarád mu oznamoval, že dostane „vycházku“ z vězení.

Petr dorazil do městečka již den předem a zavítal do zapadlé restaurace na rohu náměstí. Příjemný chládek, obrovská žízeň po únavné cestě v horkém dni. Navíc muž, ke kterému si přisedl, se ukázal jako příjemný společník. Lojza měl ale v pití náskok. (dokončení příště)

Lenka Burýšková