Atanas Vančev Atanasov v pondělí u soudu řekl, že se v Polsku spolu s dalšími svými krajany živil jako prodejce oblečení na trzích. Dostal se však do finančních problémů, mimo jiné zřejmě i proto, že bral pervitin. Tehdy ho oslovili jiní dva Bulhaři s nabídkou, aby pro ně převezl do Česka tablety. Za tuto službu mu nabídli 500 euro.

Řekli, že se mi nic nestane

Cizinec vypověděl, že oba muže znal už předtím, protože také prodávali oblečení. Netušil, jak se jmenují, věděl jen, že se jim říká Mečo a Žeko. „Asi před rokem začalo být vidět, že mají peníze – pěkně se oblékali a jezdili drahým autem," řekl obžalovaný.

Nabídku dělat kurýra přijal, protože prý nevěděl, že jde o trestný čin:  „Řekli mi, že pokud policie ty léky najde, zkonfiskuje je, ale mně se nic nestane."

Po nějaké době se Mečo a Žeko skutečně ozvali. Po jiném muži mu poslali auto BMW z půjčovny, kterým se pak vydal do Česka. Na parkovišti v Praze- Michli, kam dorazili i jeho krajané, se sešli s vietnamským zájemcem o tablety. Pak se Atanasov opět vrátil do Polska, kde mu u benzinky v obci Kudowa-Zdroj dal neznámý muž do auta tašku s více než 70 tisíci tabletami vyloupanými z blistrů.

S nákladem se pak vydal do Čech, ale měl smůlu, protože ho na Náchodsku zadrželi celníci. Jeho domněnka, že se mu v případě dopadení nic nestane, se nepotvrdila a Bulhar skončil ve vazbě.

Sto tisíc prášků v dodávce
V únoru se podařil podobný úlovek i pardubickým celníkům. U Svitav zastavili dodávku s pěticí Bulharů a pomocí velkokapacitního rentgenu zjistili, že převážejí  téměř 100 tisíc tablet, z nichž by se dalo vyrobit až sedm kilogramů pervitinu. Hodnota takového množství drogy se pohybuje na černém trhu v řádech milionů korun. Řidič se chtěl kontrole rentgenem vyhnout a jednomu členovi hlídky nabídl 100 eur za to, že je nechá odjet. Celníci pak postupně našli ve voze ukrytých 36 balíčků s vyloupanými tabletami.

Hrozilo mu osmnáctileté vězení

A nebylo divu. Ze 70 tisíc tablet léku Cirrus, které pašoval, by se dalo vyrobit více než šest a čtvrt kilogramu pervitinu. Výnos pro pražské dealery by tak mohl činit kolem deseti milionů korun.

Trest, který Atanasovi původně hrozil, byl daleko vyšší. Množství pašovaných tablet několikanásobně překračovalo limit, který zákon označuje za velké množství, navíc měl jeho trestný čin mezinárodní charakter a vysokou společenskou škodlivost.  „Hrozilo mu deset až osmnáct let," řekl státní zástupce Jan Vodička.

Dopadený kurýr se však přiznal a při vyšetřování spolupracoval s policií. Mezi fotografiemi, které mu vyšetřovatelé předložili, dokonce identifikoval Meča a Žeka.  Proto mu stání zástupce navrhl trest jen ve výši pěti až 5,5 roku. Obhájce dokonce žádal jen podmíněný trest, ale na to soud nepřistoupil. Poslal Atanasova na pět let do vězení a udělil mu trest vyhoštění na dobu deseti let. Obžalovaný trest přijal.