Ropné louže začali policisté prověřovat v listopadu 2017. U firmy tehdy našli plochu podmáčenou ropnými látkami a na ní šest páchnoucích ropných lagun. Letos v květnu pak policisté firmu, která se zabývá dekontaminací a recyklací odpadů, kvůli poškození životního prostředí obvinili.

Nyní se celý proces posunul o další krok dopředu. Policisté uzavřeli vyšetřování a spis s návrhem na obžalobu chrudimské firmy předali státnímu zástupci. Podle policistů vedení firmy své zaměstnance neseznámilo s předpisy a nekontrolovalo je. „Což mělo za následek, že zaměstnanci nezabezpečili řádně odpad v areálu před únikem a odpady odtékaly na okolní pozemky,“ uvedla mluvčí hradeckých policistů Iva Kormošová.

Zatímco státní zástupce rozhoduje o tom, zda firmu Hydrogeologie Chrudim pošle před soud, její středisko Dekos dál funguje. Krajský úřad v těchto dnech rozhoduje o povolení dalšího provozu střediska. Hradecká radnice se proti tomu jasně postavila a podala proti dalšímu povolení námitku. „Odeslali jsme za město nesouhlasné vyjádření k dalšímu provozu. Budu se snažit, aby tento rizikový provoz z lokality definitivně zmizel a byl ukončen,“ informoval náměstek primátora pro oblast životního prostředí Martin Hanousek ze Změny pro Hradec a Zelených.

„Považuji za absurdní, že v momentě, kdy je podán návrh na obžalobu, tak je krajským úřadem vedeno nové řízení o povolení dalšího provozu dekontaminačního střediska Dekos. Je nepochopitelné, že v tuto dobu navíc orgány stání správy zjistily, že zde dále dochází k úniku ropných látek,“ doplnil Hanousek. Firma už dříve dostala od České inspekce životního prostředí pokutu 300 tisíc korun.