I když Královéhradecký kraj je podle statistik oblastí, kde je neplatičů v porovnání s ostatními kraji méně, pro matky, kterým nedostatek peněz komplikuje péči o děti, je to chabá útěcha.

„Náš bývalý zeť si představoval, že se své bývalé ženě, naší dceři, nejlépe pomstí, když jí nebude dávat peníze na děti. Jako samoživitelka se s dvěma kluky ocitla v opravdu svízelné situaci. Kdybychom jí nepomáhali, nezvládla by to,“ říká Eva z Hradecka.

Proto se s manželem obrátili na úřady a hrozba exekuce prý bývalého zetě přivedla k rozumu.

Počet neplatičů alimentů, které stíhá policie, už několik let stále klesá. Podle policejních statistik jich v roce 2007 bylo v kraji 507, od té doby jejich počet poklesl o víc než stovku, takže loni policisté stíhali 403 neukázněných rodičů, v drtivé většině otců. Jejich jednáním trpí asi 2,5 procenta neúplných rodin s nezaopatřenými dětmi.

Dluhy na výživném jsou někdy skutečně vysoké. Například před dvěma lety náchodská policie stíhala muže, který na své tři děti nezaplatil za pět let ani korunu výživného. Jeho dluh se tak vyšplhal až na 95 500 korun.

Podle Asociace neúplných rodin, která se snaží pomáhat poškozeným, je však skutečné množství lidí, kteří neplatí výživné na své děti, až dvakrát vyšší, protože ne všechny maminky se se obracejí na úřady.

Průměrná výše výživného na jedno dítě činila loni necelé tři tisíce korun měsíčně, zatímco skutečné náklady spojené s výchovou dítěte vyčíslil Český statistický úřad na zhruba sedm tisíc. „Pro rodiče samoživitele je tento měsíční výpadek citelným zásahem do rodinného rozpočtu,“ poznamenala ředitelka Asociace neúplných rodin Lucie Asenová.