„O tom jestli majetek rozprodáme jako celek nebo po částech, musí rozhodnout věřitelský výbor.  Já jim navrhnu, abychom se pokusili prodat lázně vcelku. Myslím si, že je to reálné. Nabídek už je několik z České republiky i zahraničí, a to jsme ještě ani nikde prodej neinzerovali," potvrdil David Jánošík.

Věřitelů je zhruba 140 a u Lázní Velichovek vymáhají pohledávky za 64 milionů korun. Dalších 15 milionů korun dluží lázně svých bývalým zaměstnancům na mzdách a odstupném. Podle slov insolvenčního správce  by se mohlo podařit uspokojit všechny věřitele. Nemovitosti a majetek lázní totiž odhadce ocenil na 139 milionů korun.

Z utržené částky se musí také zaplatit například údržba a ostraha lázní. „Areál hlídáme, aby jej někdo nepoškozoval nebo dokonce nerozkradl," dodal David Jánošík.

Kvůli platební neschopnosti se Lázně Velichovky na konci června do insolvenčního řízení samy navrhly. Úpadek chtěly řešit reorganizací.

„Bohužel jsme narazili na neochotu financujících bank, které když zjistily, že máme problémy, tak nás lidově řečeno zařízly takovým způsobem, že jsme okamžitě přestali být financováni. Nikdo se s námi nechtěl bavit," řekl předseda představenstva lázní Petr Burian. Dodal, že ideální by bylo prodat areál někomu, kdo by lázně začal opět provozovat a zaměstnanci se mohli vrátit zpět.

Věřitelé doufají

V soudní síni byli také někteří věřitelé. „S lázněmi obchoduji už dvacet let a neměl jsem jediný problém. Teď mi dluží 219 tisíc korun. Snad se lázně prodají," řekl jeden z věřitelů Vratislav Dytrych z Jičína.

Prodej majetku lázní by mohlo zdržet odvolání lázní proti konkurzu, do kterého lázně v červenci na jejich žádost poslal hradecký soud. Firma tvrdí, že soud při vyhlášení konkurzu nedodržel zákonem dané lhůty, a věřitelé tak údajně nemohli požádat o reorganizaci. Pražský vrchní soud o odvolání zatím nerozhodl.