Je to memento z roku 2011. Případ podvodů, které podle obžaloby vytvořila skupina kolem pardubického podnikatele Jaroslava Voženílka.

Ten byl v roce 2013 odsouzen na šest let, ale ani dnes není hotovo. Kauza se v tomto týdnu vrátila od Nejvyššího soudu ke Krajskému soudu v Hradci Králové. Pokračovat bude i 9. prosince.

Voženílek byl podle spisu sice jen tichým společníkem, ale podle všeho hlavou takzvané letadlové hry. To býval oblíbený způsob, jak vydělat peníze. I když ilegální. Šlo o to, že se jednotliví členové letadla (či pyramidy) navazovali na další a získávali provize z jejich činnosti. Kdo byl výš, vydělával víc. Doplatili na to ti na nejnižších místech.

Stejné to bylo i v kauze zvané Voženílek. Ta měla přibližně tento scénář. Makléři sepisovali pojistné smlouvy se zájemci a tvrdili jim, že nebudou muset po dobu dvou let nic platit. To byla samozřejmě lákavá nabídka.

„Od poškozené pojišťovny obžalovaní získávali provize na základě smluv s klienty, kterým nepravdivě sdělovali, že namísto nich budou pojistné hradit po dobu dvou let 
z provizí," řekl státní zástupce Jiří Viesner.

Napálených měly být stovky, proto se škoda měla vyšplhat až na 43 milionů. Osm milionů však pojišťovna nakonec zachránila.

Důvod, proč klienti smlouvy uzavírali, byl vedle slibů o neplacení ještě jeden. Makléři zásadně oslovovali své známé, ti jim pak věřili. Sami makléři přitom měli jasno, že jde o podvod.

„Věděli, že u tohoto pojistného produktu výše provize činí pouze necelou polovinu částky potřebné k hrazení pojistného za klienta po dobu dvou let, a proto nebude možné slibu hrazení pojistného podle jimi nastaveného systému dostát," stojí v obžalobě.

To byl také důvod, proč každý z obžalovaných pod sebe postupně sháněl další podřízené a ti dále nabírali nové makléře, aby byl neustále zajištěn přísun peněz na placení smluv.

Tak vzniklo letadlo.

Po Pardubicích jezdil na červenou a v autě s nápisem: Stop policie
„Obutá“  corveta na Sukově třídě v Pardubicích. Jela na červenou, podle evidence motorových vozidel se vůbec neměla vyskytovat na silnici a technickou kontrolu také nemá. Vždy se stavěl do role ochránce řidičů, jež podle něj šikanuje policie. Jaroslav Voženílek dokonce stvořil firmu, která zastupovala pokutované. Sám navíc nikdy netajil antipatii vůči policistům.
Po Pardubicích jezdil nejprve sportovním bourákem Chevrolet Corvette 
s nápisem Stop policie. Byla to jasná provokace, Voženílek totiž neměl 
ani platnou technickou kontrolu, navíc sem tam změnil registrační značky. K tomu  často ingnoroval také červenou na semaforech…
Pardubičtí strážníci mu proto nasadili botičku. I proti tomu se v roce 2013, kdy už byl odsouzen za podvod k šestiletému vězení, Voženílek obrnil. Místo sportovní „korvety" usedl do vytuněného fordu nastříkaného do zelené a černé. A také s ním šel proti pravidlům. „Pěší hlídka vozidlo, 
o kterém se již ten den při jiné kontrole přesvědčili, že nemá platnou technickou kontrolu, zastavila na křižovatce ulic Sukova a Pernerova. Jeho řidiče vyzvali k prokázání totožnosti a odstavení vozidla. Na to ale řidič nedbal a od hlídky odjel," popsala tisková mluvčí pardubických strážníků Lenka Uskobová, jak se Voženílek choval při kontrole.