Všichni zúčastnění se však zanedlouho do soudní síně vrátí. Tentokrát si však místa vymění.

Ve čtvrtek si pětičlenný gang v čele s učitelem a údajně lichvářem Janem Zahálkou vyslechl většinou podmínky. Jeden z obžalovaných, Jaroslav Vlasák, byl zproštěn a naopak Jiří Váša si má odsedět tři roky ve věznici s ostrahou. Karlu Baladránovi, Romanu Karafiátovi a Janu Zahálkovi vyměřil soudní senát tříleté tresty s podmíněným odkladem na čtyři roky.

„Bylo bezpochyby prokázáno, že mezi poškozeným a obžalovaným Zahálkou obchodní a majetkové vztahy existovaly. Každý však má trochu jinou verzi,“ uvedl předseda senátu Luboš Sovák.

Odlišný pohled mají obě strany i na události, které se odehrály osudného dne, kdy měl Zahálka v doprovodu ostatních obžalovaných a dalších tří osob navštívit poškozeného podnikatele v jeho firmě ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku. Podle obžalovaného ho napadli a přinutili podepsat několik směnek a smluv. Zahálka i ostatní sice nepopírají, že by v onen den ve firmě poškozeného byli, avšak rozhodně podle nich nedošlo k žádnému napadení.
„Už ve dveřích jsem dostal ránu. Pak mě ti chlapi natlačili dovnitř a hodili mě na stůl, který se rozbil. Sekretářku pak srazili k zemi a jeden z nich ji zaklekl,“ stál si za svým poškozený, který popsal situaci, při níž kromě Zahálky mělo do kanceláře vstoupit dalších sedm osob.

Čtete také: Obžalovaní z vydírání vinu před krajským soudem odmítli

Jan Zahálka mu poté dal údajně podepsat směnky na šest a 2,5 milionu korun. „Vyhrožoval mi, že pokud to neudělám, že mě zabije. Že na to má lidi,“ dodal. Poté ještě podle podnikatele společně odjeli za jeho společníkem, kterého skupina také přiměla podepsat požadované dokumenty.
Soud včera uznal, že byl poškozený donucen podepsat směnku na dva miliony korun a další smlouvy. Podpis zbylých dokumentů se podle senátu nepodařilo prokázat.

Všichni obžalovaní naopak neustále shodně tvrdí, že na místě byli, avšak k žádnému násilí nedošlo. „Je to naprostý nesmysl. Všechno si vymyslel,“ nechal se slyšet Jaroslav Vlasák, který odešel od soudu s čistým štítem, jelikož se nepodařilo prokázat, že by v daný den na místě vůbec byl. Podle něj měli být zproštěni obžaloby i ostatní.

Jan Zahálka uváděl, že vydíraným byl on sám. „Vyhrožoval mi likvidací celé mé rodiny, mluvil o ukrajinské a ruské mafii. Následně jsem na něj převedl celý svůj majetek,“ řekl při jednání. Zanedlouho tak začne soud, v němž bude Jan Zahálka vypovídat jako poškozený.

Verdikt není ještě pravomocný. Čtyři z obžalovaných i státní zástupce si ponechali lhůtu. Jaroslav Vlasák se práva vzdal.

Kdo je kdo

JAN ZAHÁLKA
Učitel na základní škole. Podle vyšetřování však také obchodoval s nemovitostmi, na nichž vázly exekuce či jiné závazky, a půjčoval peníze.
JAROSLAV VLASÁK
Bývalý policista a šéf bezpečnostní agentury. Objevil se také jako svědek v kauze předsedy představenstva fotbalového klubu FC Bohemians Praha Karla Kapra, který byl odsouzen za braní úplatků v souvislosti se zápasem s týmem Sigma Olomouc.
JIŘÍ VÁŠA
Známý kulturista, který před čtyřmi lety vyhrál mistrovství Čech a účastnil se i dalších soutěží. Nedávno byl soudem propuštěn na podmínku z výkonu trestu.
ROMAN KARAFIÁT
Člen Zahálkova „gangu“.
KAREL BALADRÁN
Jeden ze tří pražských taxikářů, kteří se před dvěma lety měli při protestu, proti vypovězení smlouvy jedné z taxíkářských firem, poprat se zasahujícími policisty. Soud ho zprostil obžaloby.