Muži pocházející z Hořicka podle policie ještě na Jičínsku vyloupili 12 chalup a jednu dílnu. Celkem způsobili škodu za téměř 750 000 korun. Největší škodu podezřelí zloději způsobili právě při vloupání do muzea divadla v budově miletínského zámku.

„V kanceláři odcizili stolní počítač a notebook, z expozice pak dřevěné loutky, obrazy, betlémové figurky a další exponáty v celkové hodnotě 320 tisíc korun,“ uvedla mluvčí jičínské policie Hana Klečalová. Lup poté rozprodali v bazarech a na burzách.

Rekreační chaty, chalupy a domy muži ve věku 25 až 43 let letos na jaře vykradli například v Úhlejově, Rohoznici, Ostroměři, Dobši, Horní Nové Vsi, Třebnouševsi, Lánech, Lukavci, Chlumu a v Sobčicích. „Muži nikde nepracovali a žili jen z lupu, který prodávali v bazarech a na různých burzách,“ dodala policejní mluvčí.

Zloději podle ní s každou další úspěšnou krádeží přestávali být ostražití a zanechávali po sobě množství stop, které kriminalisty dovedly až k nim. Třetímu podezřelému jsou kriminalisté podle mluvčí na stopě a jeho zatčení je prý jen otázkou času.

Povedené trojici hrozí za trestné činy krádeže, porušování domovní svobody a poškození cizí věci trest odnětí svobody v rozmezí od dvou do osmi let.

(kim, čtk)