Úvěr na bance podle obžaloby vylákal čtyřicetiletý Lubor Kult. Peníze byly určeny na dostavbu haly, kde se měla vyrábět letadla. V dokumentech a smlouvách Kult uvedl, že firma SHVL, za niž jako jednatel o úvěr žádal, vyrábí větroně, kterých od roku 1990 prodala už 331 kusů, a že vyrábí i další letadla. Pravda byla však taková, že firma v té době vyráběla jen komponenty a prodala jen jediný kompletní větroň. Přesto se Kultovi podařilo uzavřít s Equa bank úvěrovou smlouvu na 83,45 milionu korun.

„Na základě zamlčených či lživých skutečností a předložení padělků smluv se mu podařilo banku přesvědčit o reálné schopnosti SHVL poskytnutý úvěr splácet," uvedl státní zástupce Jiří Viesner.

Tři dny se mu nemohl dovolat

Pak však televize odvysílala zprávu o tom, že Kult byl obviněn z podvodu.„Už předtím jsem se mu asi tři dny nemohl dovolat, což bylo divné… Po reportáži v televizi jsem o všem informoval své nadřízené," řekl soudu zástupce banky. Z úvěru však v té době už bylo odčerpáno 38,6 milionu korun.

Svědek včera popřel, že by obžalovaný mohl odčerpané finance použít na něco jiného, než na co měl úvěrovou smlouvu. „Peníze na stavbu by na něco jiného podle mě použít nemohl. My proplácíme faktury," vysvětlil zástupce banky.

Equa bank však není jediným poškozeným, který figuruje v případu Kult. Dalším je majitel firmy na výrobu letadel, kterého zaujaly Kultovy smělé vize na výrobu malých bezpilotních vrtulníků.

Podle obžaloby Kult v médiích zveřejnil záměr vybudovat v Kvasinách továrnu na jejich výrobu. Podnikatel se s ním spojil, nabídl mu společné podnikání a možnost dostavby výrobní haly v Chocni – Dvořisku, kde by se vrtulníky mohly vyrábět.

Sliboval 60 milionů a projekt vrtulníků

Kult podnikateli tvrdil, že na dostavbu haly dá 60 milionů korun. Později se však ukázalo, že v té době měl na účtech sotva pár set tisíc. Zato milion korun dlužil a navíc ručil za milionové úvěry.

Podnikateli také sliboval, že do jeho firmy vloží vývoj svých projektovaných vrtulníků Heros a MK-90. Jeho sliby a odvážné plány na muže zapůsobily tak, že na něj převedl šedesát procent obchodního podílu své firmy. Kult mu za to měl zaplatit dva miliony korun, smlouvu však nedodržel.

U soudu však obžalovaný tvrdil, že vina byla na straně podnikatele, který byl nespolehlivý, nespolupracoval a na jednání nechodil. „Proto jsme nebyli schopni odkoupit jeho podíl," tvrdil Kult.

Hlavní líčení bylo v úterý odročeno na srpen.

Lživé údaje o výrobě letadel banku přesvědčily
Kauza s výrobou vrtulníků začala před více než deseti lety. Tehdy Lubor Kult dostal během svého pracovního působení v Německu nápad vyprojektovat a uvést do provozu vrtulníky s koaxiálním rotorem, které se v civilním letectví vyskytují jen výjimečně. Technologie jejich výroby je totiž složitá, takže je vyrábí jen málo firem.
U soudu však zaznělo, že vývoj těchto vrtulníků Kult neukončil, což obžalovaný odmítl a prohlásil, že jejich zavedení do výroby zabránilo jen insolvenční řízení: „Pakliže by můj stroj (MK-90) nebyl zadržen, teď už by se určitě vyráběl," prohlásil.