Případ se stal poslední dubnové noci. Na zahradě jednoho pardubického domu se sešli lidé a slavili pálení čarodějnic. Noc však měla krvavý konec.

„Ubili děvušku," ohlásil na tísňovou linku rozrušený mužský hlas.

Když policie a hasiči vyrazili na místo, museli do bytu vniknout násilím. Uvnitř našli polonahou vážně zraněnou ženu a u ní dva muže z Maďarska.

Ženu nepřemohli

Policie cizince zadržela a státní zástupce proti nim vznesl obžalobu z pokusu o znásilnění a těžké ublížení na zdraví.

Podle obžaloby Sándor Farkas a András Kátra v opilosti pozdě v noci vnikli do ženina bytu a chtěli ji znásilnit. Když se žena bránila, začali ji bít. I když byli dva, nepodařilo se jim její odpor přemoci, proto ji surově zbili a zkopali a Kátra ženě o hlavu rozbil skleněnou láhev.

Muži vinu odmítli

Oběť utrpěla zlomeninu levé spánkové kosti, tržné rány na hlavě, rtu a uchu, velké podlitiny v obličeji i po celém těle, řezné ranky a další zranění.

Soudní znalec Petr Baláž označil útok, jemuž byla oběť vystavena, za velmi nebezpečný.

Podle státního zástupce Milana Šimka mohla žena dopadnout ještě daleko hůře, zachránil ji však zásah muže z Ukrajiny, který ji bránil a také přivolal policii.

Jenže Farkas a Kátra tvrdí, že ženě neublížili, a vystoupili s verzí, která se od obžaloby zásadně liší. Uvedli, že Ukrajinec za nimi prý přišel, přiznal se jim, že ženu napadl, a oni jí šli pomoci.

Poruchy paměti

Nedokázali však vysvětlit proč byt neotevřeli, když přijela policie. Jeden svědek navíc viděl, že si krátce na to sbalili tašky, jako by chtěli odjet.

Napadená žena se po brutálním útoku ještě nezotavila. Po vážném zranění hlavy má poruchy paměti i spánku, trpí úzkostí a zvýšenou úlekovostí. Podle lékařů je další vývoj nepříznivý. Žena nebyla schopná se vrátit do zaměstnání, nemůže bydlet ve svém bytě a navíc se u ní projevují depresivní stavy.

Hlavní líčení bude pokračovat 22. května.