Krajský soud původně odsoudil jednapadesátiletého podnikatele k šestiletému vězení, Vrchní soud v Praze však případ už dvakrát vrátil do Hradce Králové. Včera hradečtí soudci rozhodli, že se Zeman dopustil zpronevěry a podvodu, oproti původnímu rozsudku však snížili hodnotu způsobené škody z deseti milionů korun na  7,63 milionu a počet případů v nichž se zpronevěry dopustil, z 55 na 45. Podle soudců totiž některé body obžaloby nebyly prokázány. Zeman by tak měl strávit ve vězení o půl roku méně.

Vozy z autobazaru prý zmizely

Zeman, který svůj autobazar provozoval čtrnáct let, se v minulosti u soudu hájil tím, že auta  z firmy zmizela v době, kdy se léčil na psychiatrii.  „Vím, že za převzatá auta bych měl ručit, ale vše mi vzali," uvedl ve výpovědi. Navíc mu prý v té době někdo z auta zaparkovaného u fakultní nemocnice ukradl přes šest milionů korun a doklady. „Míval jsem tam i deset milionů. V Hradci mě všichni znali, kdo by to kradl?" řekl obžalovaný na vysvětlenou, proč vozil v autě tolik peněz.

Verzi o komplotu soud neuvěřil

Kam vozidla zmizela, nevěděl. Podle něj šlo o komplot. V době, kdy byl na psychiatrii, prý vypukla hysterie a lidé na něj podávali trestní oznámení. „Já  myslím, že si lidé ta auta zase odvezli. Někdo na mě měl pifku a záviděl mi," uvedl.

Podle státního zástupce však peníze utržené za prodej aut použil pro vlastní potřebu  a pro prodávající si vymýšlel nejrůznější výmluvy, aby jim peníze nemusel předat.

Ani soud se nepřiklonil k verzi o komplotu a opět rozhodl, že je Zeman vinen. Kromě vězení musí  uhradit škodu a byl mu také udělen sedmiletý zákaz činnosti v oboru.

Zeman, který doufal v nižší trest, se proti rozsudku ihned odvolal. „Hradecký soud si dělá, co chce," řekl po jednání.