Pokud vaše dítě přísahá, že tvrdou drogu jako pervitin, heroin či kokain nikdy „nevezme“, pak není důvod přestat se bát. Na louce, na poli, v drogerii nebo třeba i v trafice může velmi snadno získat stejně nebezpečné látky.
 
První z velmi snadno dostupných a zároveň i nebezpečných drog je opium.. „K opiu se lze dostat i na východě Čech,“ říká Jiří Staníček z kontaktního centra pro drogově závislé Laxus v Hradci Králové. Česká republika je totiž jedním z největších pěstitelů máku, roste tedy téměř všude.
„Každé jaro kvete kolem Hradce řada polí. K dispozici je tedy dostatek suroviny i pro výrobu drogy. Uživatelé sbírají makovice, které pak nařezávají a získávají z nich šťávu, tedy opium. Používají přitom různé recepty, které jsou závislé na tom v jaké fázi zrání zrovna makovice jsou. Doba sklizně přichází zpravidla na konci jara nebo v létě,“ uvádí Staníček.
 
O nebezpečí užívání opia získaného z nezralých makovic svědčí i případ, ke kterému došlo vloni v Poličce na Svitavsku. Třicetiletý zkušený narkoman Zbyněk Kvapil vyrazil se svým kamarádem Patrikem do polí, aby získali šťávu z makovic a přímo na poli vyrobili drogu. Opium si pak vpíchl do žil nejen Kvapil, ale to samé udělal i svému o téměř deset let mladšímu kamarádovi. Jemu však po předcházející konzumaci alkoholu a užití drogy selhalo srdce. „Po aplikaci opia mladík upadl do kómatu. Kvapil ho však nechal ležet na místě a nepomohl,“ konstatoval soudce Krajského soudu v Hradci Králové Petr Mráka. Zbyňku Kvapilovi proto uložil trest ve výši 11,5 roku odnětí svobody. Kvapil se však odvolal a Vrchní soud v Praze trest zkrátil na 10 let.
„Ohrožení zdraví konzumenta začíná už při samotné přípravě dávky. Ta totiž probíhá přímo na poli, za velmi špatných hygienických podmínek,“ říká psychiatr Jiří Čížek ze zařízení pro drogově závislé v Nechanicích.
 
„Při zpracování makovic se navíc používá i řada chemikálií, takže uživatel dostane do těla látky o kterých neví, jak budou působit. V konečné fázi tedy nelze mluvit o čistém opiu, ale o velmi nebezpečném mixu látek,“ varuje Čížek.
 
Mezi hlavní rizika konzumace drogy patří i předávkování. Určit správné množství právě u přírodního opia je totiž vyloučeno.
„Na poli nikdy nevíte, jakou koncentraci drogy jste při zpracování makovice získal. To prostě nelze. Když to narkoman přežene, hrozí zástava dechu i srdečního rytmu. Když mu nikdo nepomůže, hrozí tragické následky,“ konstatuje lékař.
Po aplikaci opia je problémem i hrozící dehydratace. V létě, v době sklizně, panují obvykle silná vedra a na poli není voda. I to může ohrozit zdraví uživatele.
pokračování příště
 
Jiří Máslo