S nejvyšším trestem, sedm let ve vězení s ostrahou, odešel od soudu bývalý šéf Trendu Miroslav Hálek. Jedenáctého obžalovaného, Aleše Machalíčka, senát zprostil obvinění

Podle verdiktu senátu obžalovaní muži nezákonnými machinacemi způsobili akcionářům fondů škodu ve výši asi 1,3 miliardy korun.

Fond Trend založili v roce 1991 hudebníci Michael Kocáb a Martin Kratochvíl. O čtyři roky později fond koupila za více než 198 milionů korun společnost Královéhradecká brokerská, v jejímž čele byl Miroslav Hálek. Ten tak společně se svými někdejšími kolegy a obchodními partnery získal kontrolu nad fondy Trend a Mercia.

Od roku 1995 do 1997, kdy byli obžalovaní zatčeni, měli z fondů různými protiprávními machinacemi převézt akcie nejcennějších firem na jiné společnosti. Šlo hlavně o převod 56 procent akcií společnosti Kotva, které skončily zejména na účtu kyperské firmy Forminster Enteprises Limited. Tu obviněný Hálek založil a dokonce ji měl řídit i po svém zatčení z vazební věznice.

Bývalí manažeři nezákonnými machinacemi v letech 1995 až 1997 připravili desítky tisíc akcionářů o zhruba 1,3 miliardy korun. Začátkem roku 2000 poslal hradecký krajský soud Trend do konkurzu na základě uznání falešných pohledávek. Zcizený majetek v hodnotě přes miliardu korun se později podařilo soudně zablokovat. Jak uvedl zástupce František Fíla, policii se podařilo zajistit a vrátit do fondu Mercia asi sto milionů korun, zajištěných v Lichtenštejnsku, které má v rukou správce konkurzní podstaty. Podle soudu obžalovaní uzavírali nevýhodné obchody. „Na jedné straně docházelo k obohacování společností, které byly provázány personálně a majetkově s obžalovanými. Na druhé straně docházelo ke škodám na majetku fondů Trend a Mercia,“ řekl včera Fíla, který byl s rozsudkem spokojen.

Není bez zajímavosti, že bývalý vyšetřovatel této kauzy Blahoslav Kavka se v roce 2000 z neznámých příčin zastřelil. Podle šéfa krajského úřadu vyšetřování měli obvinění vyvíjet na Kavku nátlak. Na případ rezignoval před sedmi lety i hradecký státní zástupce Vladislav Kusala.

Hlavní líčení sjedenácti bývalými manažery fondů Trend a Mercia začalo v lednu 2006 a je nejdéle trvajícím procesem v historii královéhradeckého krajského soudu. Jednání soudu se z obžalovaných pravidelně zúčastňoval jen Miroslav Hálek. Ostatní se procesu většinou nezúčastňovali a nechávali se zastupovat advokáty. Proti jednomu z obžalovaných, Miroslavu Vlastníkovi, byl proces veden jako proti uprchlému. Trestní spis má přes 20 tisíc stran. Rozsudek včera četl předseda senátu Luboš Sovák přes tři a půl hodiny.

Protože se odsouzení proti včerejšímu rozsudku na místě odvolali, bude se nyní případem zabývat vrchní soud. Rozsudek hradeckého soudu není pravomocný, státní zástupce i odsouzení si buď ponechali lhůtu na rozmyšlenou, nebo se na místě odvolali. „Jsem přesvědčen, že tvrzení obžaloby jsou v rozporu se skutečností a že trestní řízení je zmanipulováno,“ řekl po hlavním líčení novinářům Miroslav Hálek.