Znalkyně ve středu uvedla, že oba mají poruchu osobnosti, na svobodě by však neměli být nebezpeční. Jenže současně nevyloučila, že by dvojice mohla ve vraždění pokračovat. Oběma obžalovaným za jejich činy hrozí až výjimečný trest. Ke zločinům je vedla špatná finanční situace a velké dluhy.

Obžalovaní: Může za to ten druhý

K jediné vraždě, kterou se jim podařilo dovést od plánů až do hrozného konce, se oba přiznali - ovšem s výhradami. Zatímco Janáková doznala, že oběť střelila zezadu do hlavy, ale prohlásila, že to udělala na příkaz svého tehdejšího manžela, který ji prý bil, Janák naopak soudu řekl, že za vším stála ona. Popřel však, že by plánovali vraždu, podle něj chtěli muže jen okrást a zbraň měli pouze pro svou obranu.

Sběratele mincí a známek z Prahy nalákali na nabídku prodeje zajímavých sběratelských věcí. Muž za nimi přijel a zaplatil to životem.

Podle obžaloby Jaroslav Janák řídil auto, oběť seděla vedle něj a jeho žena vzadu. Nedaleko železničního přejezdu v Lázních Bělohrad – Horní Nové Vsi vytáhla Petra Janáková během jízdy nelegálně drženou pistoli a sběratele střelila do hlavy. „Jaroslav Janák vytáhl tělo poškozeného ze sedadla spolujezdce a zatáhl jej do kukuřičného pole, kde jeho tělo nechali ležet a z místa činu odjeli,“ uvedla státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Po zavražděném zůstaly dvě děti

Dalšího dne se Janák k mrtvému vrátil a sebral mu obálku s 34 tisíci korun. Vzal mu také jeho osobní věci, například mobilní telefon, ty však vyhodil.

Zavražděný muž po sobě nechal ženu a dvě děti, obě ještě chodí do školy. „Naposled jsem manžela viděla posledního července dopoledne. Řekl, že jede něco nakoupit. Nikdy se nestalo, že by se nevrátil domů. Volala jsem mu i v noci, ale telefon nikdo nebral. Pak se telefon odmlčel,“ řekla žena policistům. Dodala, že rodina se nyní ocitla ve špatné finanční situaci.

Hlavní líčení bude pokračovat za dva týdny.