Podle obžaloby žena holčičku dvakrát hodila z výšky na gauč, a jednou jí praštila o přebalovací pult, takže dítě se uhodilo do hlavy a zlomilo si týlní kost. V červenci popadla dcerku na nožičky, které měla prostrčené skrz stahovací bočnici postýlky, a trhla s nimi vzhůru, takže narazily na horní lištu. Tím jí zlomila stehenní kost v levé noze.

„Nebudeme mluvit o tom, že útoků mohlo být i víc,“ podotkl v úterý předseda senátu Jiří Vacek.

„Byla jsem vynervovaná z přítele a ona pořád brečela,“ vysvětlila žena okolnosti, kdy se na dceři dopustila hrubého násilí. S partnerem má dvojčata. Holčičky se narodily předčasně a jedna z nich utrpěla krvácení do mozku, takže je postižená a vyžaduje velkou péči. Žena si u soudu stěžovala, že přítel byl buď v práci nebo v hospodě a s dětmi jí vůbec nepomáhal. Připustila však, že hlavní příčinou její agrese bylo to, že holčička je postižená.

Postiženou holčičku ukrývala

To potvrdily i její kamarádky. Podle nich holčičku v kočárku pokládala na bříško, aby ji nikdo neviděl, nebo jí obličej přikrývala plenou. Jedna z žen dokonce řekla, že viděla, jak matka dala dítěti facku.

Podle znalkyně psycholožky má žena podprůměrnou inteligenci a je nevyzrálá. „Těhotenství bylo nechtěné, děti byly nedonošené a v inkubátoru, proto se mateřský vztah zřejmě nerozvinul,“ řekla znalkyně. Dodala, že péče o dvojčata, z nichž jedno je postižené, byla pro obžalovanou příliš náročná. „Ale to by byla i pro jinou matku,“ podotkla. Žena prý potřebuje pomoc psychologa, rodiny i charity.

Holčička nyní žije v dětském centru. Matce tuto možnost nabídli pracovníci OSPOD a ona ji přijala. „Tam o ni pečují. Je jí tam dobře,“ řekla obžalovaná. Předseda senátu však upozornil, že za dcerou jezdí jen občas a příliš se o ni nezajímá.

Na ženu nyní bude dohlížet probační úředník. Soud jí také uložil, aby za léčení dcery zaplatila Všeobecné zdravotní pojišťovně 272 tisíc korun, několik desítek tisíc musí zaplatit i holčičce. Žena trest přijala.

Ilustrační fotografie.
Ústecká policie vyšetřuje zakázky Povodí Labe