Až osmnáct let za mřížemi hrozilo teprve dvacetiletému Martinu Baťovi, který podle obžaloby vloni v září v Proseči na Chrudimsku při rvačce pobodal třicetiletého muže. Nakonec však státní zástupkyně celý skutek překvalifikovala a z pokusu vraždy se stal zločin těžkého ublížení na zdraví. Čerstvý maturant tak od Krajského soudu v Hradci Králové odešel s tříletým trestem odloženým na zkušební dobu pěti let.

Jakmile předseda senátu Miroslav Mjartan vyřkl verdikt, obžalovaný neváhal a po kratičké poradě se svým obhájcem se vzdal práva na odvolání. Stejně tak i státní zástupkyně Lenka Faltusová. „S rozsudkem jsem spokojená, neboť jsem jej takto navrhovala. Jsem přesvědčená, že úmysl vraždit nebyl u obžalovaného prokázán,“ objasnila.

Obhájce Martina Bati při své závěrečné řeči zašel ještě o krok dál a podotkl, že nositelem útoku vlastně nebyl sám obžalovaný, ale v tu chvíli jeho protivníci. S tím však soudní senát nesouhlasil a podotkl, že stále je potřeba mít na mysli, že útočníkem byl Baťa a poškozený muž je obětí. „Celé jednání vyvolal obžalovaný, respektive jeho rodina tím, že do prostoru hotelu byl nastříkán pepřový sprej. Osazenstvo podniku tak začalo vycházet ven, avšak nikoliv, aby si to s obžalovaným vyřídili, ale proto, že se uvnitř hůře dýchalo,“ objasnil předseda senátu.

Soud však také uznal, že Baťa jednal ve vypjaté situaci, kterou vnímal jako život ohrožující, což potvrdily i znalecké posudky. Ty také zhodnotili osobu obžalovaného jako nadprůměrně inteligentní, avšak ještě s rysy nevyzrálosti.

Polehčujícími okolnostmi byly kromě věku obžalovaného, jeho nevyzrálosti i skutečnosti, že se ve své podstatě k jednání doznal, upřímně toho lituje a podle znalců je osobou, která má velkou šanci na dobrý život. „V tomto případě není represivní opatření na prvním místě,“ dodal Mjartan. Sám Martin Baťa uvedl ve své závěrečné řeči, že všeho lituje a všem se omlouvá.

Podle spisu tehdy mladík po oslavě narozenin své babičky, po hádce s některými hosty hotelu, nastříkal do výčepu pepřový sprej a následně při rvačce bodl jednoho z mužů útočným nožem. „Bez poskytnutí včasné odborné lékařské pomoci v nemocnici byl poškozený bezprostředně ohrožen na životě, zejména vnitřním krvácením,“ stojí v obžalobě.

Vše se podle vyprávění Bati seběhlo kvůli narážkám, které měl jeden z hostů hotelu na jeho matku.

Baťa údajně spolu se svou přítelkyní a bratrem chtěl už odejít domů, jeho matka se však chtěla ještě bavit, a přesto, že již všichni stáli před hotelem, hodlala se vrátit. „Nechtěl jsem ji tam nechat samotnou. Proto jsem do vstupních prostor hotelu, nikoli do výčepu, nastříkal trochu pepřového spreje. Věděl jsem, že matka má dýchací potíže, a že tam proto nejspíš už nevejde,“ tvrdil obžalovaný.

Poté však z baru hotelu vybíhali hosté a venku začala velká rvačka, při níž Baťa vytáhl nůž a podle spisu vážně zranil jednoho muže. „Já si to příliš nepamatuji. Dostal jsem dlažební kostkou do hlavy. Vím jen, že jsem tam poté viděl pobodaného muže, kolem kterého byl hlouček lidí,“ vypověděl před soudem během hlavního líčení Martin Baťa.

Jak se v průběhu líčení změnila kvalifikace trestného činu

Původně navrhovala státní zástupkyně Lenka Faltusová kvalifikovat trestný čin jako pokus vraždy. Během celého hlavního líčení však dospěla k závěru, že se nepodařilo úmysl vraždit prokázat, a proto byl čin přehodnocen na úmyslné těžké ublížení na zdraví.

Jednotlivé svědecké výpovědi podle státní zástupkyně Martina Baťu ze spáchání trestného činu usvědčily, a to i přesto, že on sám původně v přípravném řízení uvedl, že si vybavuje jedno bodnutí nožem, přičemž následně u hlavního líčení tvrdil, že si bodnutí nepamatuje. Jen to, že držel v ruce nůž a máchal s ním kolem sebe, jelikož chtěl ostatní zastrašit.

Obhájce obžalovaného Jiří Slezák poznamenal také, že se jednalo o výjimečné jednání ze strany Martina Bati, který doposud vedl řádný studentský život. Podle něj i jeho budoucnost dává záruku, že se nedopustí ničeho podobného. Baťa sám ve své závěrečné řeči uvedl, že se chystá jít dál studovat na vysokou školu a pokud by se mu nepodařilo projít přes přijímací řízení, nastoupil by do práce, kterou již má domluvenu, a hodlá časem založit rodinu.

Čtěte také:Maturant se zpovídá z pokusu vraždy