V Jablonném 42letý šílenec při svém útoku tyčí na nevlastní matku zabil šestiletého chlapce, kterého měla paní na hlídání od svých známých. Druhé z dvojčátek se před jeho řáděním dokázalo v domě schovat, chůva skončila v nemocnici. Rodiče dětí se psychicky zhroutili.

Jiný, o dva roky mladší schizofrenik, zavraždil zhruba ve stejnou dobu v sousedních Králíkách v rodinném domě své rodiče. Muž byl před několika měsíci propuštěn z psychiatrické léčebny, rodiče se o něj starali a žehlili jeho problémy s alkoholem a drogami.

Podezřelí pachatelé obou na sobě nezávislých hrůzných činů sice skončili za mřížemi, otázkou ale je, jestli za ně půjdou vůbec do vězení. Pokud se vzhledem k jejich duševnímu stavu prokáže, že byli nepříčetní, skončí na psychiatrii.

Obyvatelé Jablonného a Králík jsou zdrceni. „Je to šílené. Roberta jsem od vidění znala. Takový tichý, nenápadný kluk, ale ke všem uctivý, vždycky pozdravil. I když trochu zvláštní, ani ženskou neměl, byl to takový zanedbaný samotář. Šel si nejspíš vyřídit účty se svou macechou, jejíž rodina ho nepřijala," řekla žena z Jablonného, která bydlí poblíž místa tragédie.

reportéři Deníku