Nejvyšší soud (NS) totiž nyní v případě jeho osoby amnestii zpochybnil. Důvodem je to, že se Vlastník dlouho skrýval v zahraničí. Podle mluvčího NS  Petra Knötiga se správnou aplikací amnestie nyní bude znovu zabývat vrchní soud, je však pravděpodobné, že stíhání Vlastníka bude pokračovat.

Amnestii oznámil na Nový rok Václav Klaus. Zastavil stíhání trvající déle než osm let u trestných činů se sazbou do deseti let vězení. Rozhodnutí dopadlo i na kauzu Trendu. NS však na základě série dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana zrušil zastavení stíhání v nejméně šesti případech. Důvodem bylo dosud vždy to, že se obžalovaní nějakou dobu skrývali v zahraničí. Podle NS však do osmileté lhůty nelze počítat roky, kdy se aktéři případů vyhýbali spravedlnosti, což je také případ dnes pětačtyřicetiletého Vlastníka.

Kauza Trend s více než miliardovou škodou je označována za jeden z největších případů tunelování v Česku. Fond založili v roce 1991 hudebníci Michael Kocáb a Martin Kratochvíl. V roce 1995 fond prodali společnosti Královéhradecká Brokerská zastupované Miroslavem Hálkem. Následně začaly prostředky fondu mizet na konta jiných společností. V roce 2000 skončil Trend v konkurzu.

Policisté a soudy se případem zabývali řadu let. Naposledy loni hradecký soud uložil dvěma manažerům tříleté a dvěma dvouleté tresty, čtyři další zprostil obžaloby, a to včetně Vlastníka souzeného na útěku.

Ve fázi odvolacího řízení do kauzy vstoupila Klausova amnestie. Vlastník se do Česka vrátil 14 dní před jejím vyhlášením. Přes advokáta později vzkázal, že amnestii nepřijme. Soudy by se tak musely jeho vinou zabývat, avšak nemohly by jej potrestat. Nyní se tak hypoteticky znovu otevírá cesta k rozsudku s plnou váhou.