Nejprve do podniku, který se nakonec ukázal jako pochybný, vložil 600 tisíc korun. Konečná suma, již uvádí jako svou škodu, je však mnohem citelnější - 1,9 milionu.

Jozef S. je jedním z poškozených v případu bývalé realitní makléřky Ivany Kopsové. Žena původem 
z Rychnova nad Kněžnou slibovala výrazné zhodnocení peněz, jenže plány nesplnila. Proto nyní stojí před Krajským soudem v Hradci Králové a za podvod jí hrozí až osmileté vězení.

Líčení bylo na konci týdne přerušeno, další díl je naplánován na první listopadový týden a také na začátek prosince. „Odročeno bylo za účelem výslechu svědka a kvůli zvážení dalších důkazů," vysvětlila Iva Matušková z tiskového oddělení krajského soudu.

Nezvedala telefon, odstěhovala se

Jozef S. je jedním z nejcitelněji zasažených. S Kopsovou se znal jako s realitní makléřkou a ta ho v dubnu 2009 požádala, zda by jí nepůjčil peníze. „S tím, že může výhodně koupit nějakou nemovitost a se ziskem ji prodat," popsal svědek.

Praxe byla podobná jako v dalších případech. Podepsali smlouvu o půjčce, úrok měl činit 100 tisíc. Na celkovou sumu 700 tisíc pak Kopsová vystavila směnku, která měla zaručovat úspěšnost obchodu.

Proto na její praxi důvěřivci přistupovali, nakonec měla spáchat škodu téměř 13 milionů korun. A ve vztahu s Jozefem S. fungovala podobně jako jindy. Část peněz vrátila (většinou jen úrok) a nabídla pokračující spolupráci, při níž slíbila další navýšení finančního profitu.

I u Jozefa S. se tak rozjel kolotoč, který se zastavil vlastně až v říjnu roku 2010. Celkem Kopsové fyzicky vyplatil 850 tisíc, za něž měl získat 1,9 milionu. Zisk za rok a půl tedy měl činit více než milion.

Jenže nestalo se.

Podezření měl poškozený už v létě 2010. „Nezvedala mi telefony. Snažil jsem se ji kontaktovat v jejím bydlišti v Rychnově nad Kněžnou, ale zjistil jsem, že se odstěhovala," popsal.

V říjnu 2010 pak dostal dopis. „Omluvila se v něm, že nedostála svému závazku a slíbila, že bude během roku 2011 splácet," přečetl 
si Jozef S.

Podobně na tom byli i další klienti. Rovněž oni však peníze nedostali.