Trestní sazba za vraždu činí deset až 18 let vězení, soud však Martinu H. trest mimořádně snížil, protože vzal v úvahu, že se k vraždě doznal, svého činu litoval a podle znalců má šanci se napravit.  Mladý muž, který u hlavního líčení působil zdrceným dojmem, rozsudek přijal a řekl, že se proti němu neodvolá.

Situaci nezvládl

Tragická událost se odehrála v listopadu loňského roku v krkonošské obci Černý Důl, kde mladík od svých 15 let žil v bytě s babičkou. Podle příbuzných bylo jejich soužití bezproblémové. Loni v listopadu se však pohádali a mladík  začal šestašedesátiletou ženu bít umělohmotnou tyčí do hlavy. Oběť na vážná poranění na místě zemřela.

Tělo pak ukryl v ložnici. Dva dny byt uklízel a odhodlával se, že mrtvou odnese a pohřbí ji. Na její platební karty vybral 40 tisíc korun, dalších 149 tisíc se mu vybrat nepodařilo. Z bytu uprchl, když se do něj snažili dostat příbuzní a přivolaní hasiči.

Martin H. u soudu vypověděl, že se krátce před činem rozešel s přítelkyní, přišel o zaměstnání a hrozila mu exekuce. Začal hodně pít, navíc kouřil marihuanu, a když mu babička jeho způsob života vytkla, situaci nezvládl.

Soudcům s pláčem řekl, že nedokáže vysvětlit, proč to udělal. Podle znalců jednal v nezvládnutelném afektu v kombinaci s intoxikací alkoholem a marihuanou. „Jeho rozpoznávací schopnosti však byly plně zachované," upozornila předsedkyně senátu a dodala, že pokud člověk útočí na hlavu jiného tyčí, musí počítat s tím, že ho může zabít.

Mladíkovu lítost však soud považoval za upřímnou. Podle soudců se bude jen těžko vyrovnávat s tím, co provedl babičce, kterou miloval.

Rozsudek zatím nenabyl právní moci, státní zástupkyně, která žádala trest mírně vyšší, si nechala lhůtu na rozmyšlenou.