Krajský soud v Hradci v pátek poslal na čtyři roky do vězení sedmadvacetiletého Petra Novotného, který v červnu 2015 dal na diskotéce ve Špindlerově Mlýně třem lidem tekutou drogu extázi.

Dva z nich - pětadvacetiletá žena a její o rok starší kamarád - upadli do bezvědomí a život jim zachránili lékaři. Rozsudek dosud není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu na podání odvolání.

Obžalovaný u soudu řekl, že svého činu lituje a označil ho za opilecký rozmar.

„Neměl jsem vůbec tušení, jaké to může mít následky," řekl soudu.

Podle svých slov lahev s drogou dostal v některém z barů od neznámé party lidí, se kterými popíjel. Novotný tvrdil, že se opakovaně tekuté extáze napil, ale žádné zdravotní potíže neměl.

Státní zástupce Jan Vodička novinářům při zahájení hlavního líčení řekl, že jde o první obdobný případ v hradeckém kraji. Droga byla podle něj velmi koncentrovaná. Lidi otrávil z plastové lahve, kterou na diskotéku přinesl. Obsahovala čirou tekutinu zvanou GHB - tekutá extáze.

„Má to účinky, které se výrazně zvyšují s požitím alkoholu, tady na té diskotéce došlo k tomu, že poškození požili tuto drogu a přitom ještě byli poměrně značně opilí," řekl Vodička.

Vězení za otravu extází je první v hradeckém kraji, avšak nikoliv v Česku. V červnu vyfasovali pět let natvrdo dva mladíci, kteří jedné dívce poskytli modifikovanou drogu extázi. Po jejím užití ale zkolabovala a málem přišla o život.

Oběma hrozilo osm až dvanáct let vězení. Vzhledem k doznání, dosavadní bezúhonnosti a také skutečnosti, že se nejedná o klasické drogové dealery, jim soud uložil trest výrazně pod spodní hranici sazby.

Drama se odehrálo loni v dubnu ve Frýdku-Místku. Dvacetiletá Monika si před místním klubem vzala extázi obsahující psychotropní látku PMMA. Dívka mladíky sama oslovila s prosbou o zajištění drogy.