„Cítím se vinný," řekl v úterý chlapec soudcům. Případ je velmi vážný, protože obě jeho nevlastní sestry jsou nezletilé. Starší je jedenáct let, mladší  pouhé čtyři roky. Přesto se od loňského léta do letošního jara chlapec s oběma pokoušel o pohlavní styk. Starší obtěžoval hlavně v noci. Několikrát se pokusil o soulož a  o anální pohlavní styk. Podle obžaloby se děvče snažilo bránit nebo utéci, on však využíval své fyzické převahy.

Čtyřletou dívku se pokusil znásilnit letos na jaře v koupelně. „Poškozená nebyla schopna se mu účinně bránit, protože pro svůj nízký věk a neznalost sexuální problematiky nechápala smysl jeho jednání a nebyla si vědoma jeho protiprávnosti," řekl státní zástupce Jan Vodička.

Starší dívka se s tím, co se odehrálo, svěřila matce. Ta však nic neřešila. „Spoustě věcí se přitom dalo zabránit," podotkl v úterý předseda senátu Miroslav Veselský.

Teprve když menší z dívek řekla ženě, která ji má v péči, co jí bratr dělal, dostala se věc k policii.

„Lituji toho. Nikdy to už neudělám," řekl mladík. Do té doby měl prý se sestrami normální vztah. Když přišel dřív ze školy, šel pro mladší z nich do školky, s druhou chodili na koupaliště. Nedokázal však vysvětlit, proč se na obou dopouštěl tak hrozných věcí.

Podle znalců za vším mohla stát jeho malá sebedůvěra. Mladík je mentálně retardovaný, matčin druh mu často hrubě nadával, rodina měla málo peněz a chlapec si sám o sobě myslel, že je ošklivý. Znalci uvedli, že na dívky svého věku si zřejmě netroufal.

Poměry v rodině jsou navíc zřejmě dost komplikované a pravděpodobně tam dochází i k fyzickému násilí. „Máma za mnou přišla na návštěvu do věznice s nateklou tváří, takže jsem věděl, že dostala," řekl chlapec.

Za to, co spáchal, mu hrozí pět až dvanáct let vězení. Znalci pro něj navíc žádají i ochrannou sexuologickou léčbu. Soud vynese verdikt ve čtvrtek.