Soudci mladého muže usvědčili ze znásilnění, pohlavního zneužívání, ohrožování výchovy dítěte, zneužití dítěte k výrobě pornografie a ze sexuálního nátlaku. Trest udělený za všechny tyto činy je poměrně mírný, protože v době, kdy obžalovaný svou trestnou činnost páchal, mu bylo teprve šestnáct let, takže byl souzen jako mladistvý. Mladík trest přijal.

Žalobce: Zneužil bezbrannosti dětí

Jeho oběťmi se stalo jedenáct nezletilých děvčat, jeden malý chlapec a jedna mentálně retardovaná dívka.

Podle obžaloby dívky v roce 2012 kontaktoval přes facebook a Skype, a ačkoli věděl, že jim ještě nebylo patnáct let, komunikoval s nimi o sexu, popisoval jim různé sexuální praktiky a dokonce i sex se zvířaty.

Některé z nich se mu podařilo přimět, aby sexuální praktiky před webovou kamerou předváděly, aby se před ní obnažovaly a aby mu posílaly fotografie, na kterých jsou nahé. Většina však na jeho požadavky nereagovala. Dvě dívky se také snažil přemluvit, aby se s ním setkaly a měly s ním pohlavní styk. Naštěstí neuspěl.

Podle státního zástupce zneužíval bezbrannosti dětí, které nebyly schopné rozpoznat protiprávnost jeho požadavků ani se mu postavit na odpor. Jednu z holčiček dokonce přiměl k sexuálním praktikám s jejím mladším bratrem, což soudci posoudili jako pokus o znásilnění.

Počet napadení na internetu roste

Celý případ je smutnou ukázkou toho, že i přes snahu policie, odborníků i různých organizací, které už řadu let poukazují na rizika ohrožující mladé lidi při komunikaci přes internet, lze děti stále poměrně snadno oklamat.

Podle nedávného průzkumu se počet neopatrných dětí, které prostřednictvím internetu sdělují neznámým lidem osobní údaje či posílají fotografie, dokonce v posledních letech zvyšuje. Od loňského roku vzrostl také počet napadení. Stále více dětí však už dokáže na internetu vyhledat pomoc.

(vit)