Kvůli  tomu, že dva z obžalovaných ještě nejsou plnoletí, se hlavní líčení konalo s vyloučením veřejnosti,  novináři mohli být přítomni jen vyhlášení rozsudku. Verdikt zatím nenabyl právní moci, protože státní zástupkyně a obžalovaní si ponechali lhůtu k vyjádření.

Senior mohl zemřít

Případ se odehrál na konci července v České Třebové. Podle obžaloby si mladíci seniora vyhlédli, a pak ho v podchodu pod kolejištěm společně přepadli. Jeden z mladistvých mu přehodil přes hlavu šátek, dvacetiletý Dominik Miko ho chytil kolem pasu a druhý mladistvý hoch muže oloupil o dvě stě korun  a doklady.

Muž po útoku upadl na zem a utrpěl zlomeninu lební klenby, krvácení do mozku, zranění lokte a poranění oka.   Znalec z oblasti lékařství u soudu řekl, že bez pomoci mohl muž  zemřít. Následky úrazů senior pociťuje dodnes.

Policie vyhlásila po pachatelích pátrání , o necelý měsíc později trojici dopadla a  obvinila z loupeže. Na Mika soud uvalil vazbu.

Šlo prý o „exces"

Senát krajského soudu měl při hodnocení viny obtížný úkol. Miko se přiznal a popsal, jak starého muže přepadli, oba mladiství připustili, že byli na místě, ale odmítli, že by se na přepadení jakkoli podíleli. Když prý Miko na muže zaútočil, utekli.

Obhájci  argumentovali tím, že Mikovu  verzi o tom, že ho přepadli všichni tři, poškozený muž nepotvrdil, a snažili se zpochybnit i to, že senior utrpěl těžkou újmu na zdraví.

Podle nich šlo u mladistvých jen o ojedinělý exces. Poukázali také na problematické rodinné a sociální prostředí, v němž oba chlapci vyrůstali, i na jejich nezralou osobnost a snížený intelekt. Jeden z nich se údajně nenaučil číst ani psát.

Zatímco státní zástupkyně požadovala pro všechny tři nepodmíněný trest vězení, obhájci mladistvých žádali  tresty podmíněné, dokonce uvedli, že vina mladíkům nebyla prokázána nade vší pochybnost, takže by bylo na místě i zproštění obžaloby.

Všichni jsou vinni

Soud dal při svém rozhodování zapravdu žalobkyni a všechny tři mladíky uznal vinnými z loupeže. Miko by měl strávit tři roky ve věznici s dozorem,  zbylí  dva stejně dlouhou dobu ve věznici pro mladistvé. Trojice musí také uhradit Všeobecné zdravotní pojišťovně škodu za ošetření přepadeného muže, která činí 34 tisíc korun.

Soud řešil rozpory ve výpovědích
Krajský soud musel vyřešit rozpory ve výpovědích obžalovaných. Zatímco nejstarší Miko se přiznal a popsal, jak s komplici přepadení provedli, oba mladiství se od činu distancovali a odmítli, že by se na něm podíleli.  Senát tedy vyšel z výpovědi poškozeného. I když muž nic neviděl, protože mu pachatelé přehodili přes hlavu šátek, přesto popsal, co se kolem dělo. Podle předsedy senátu Zdeňka Šulce muž uvedl, že mu někdo přehodil látku kolem hlavy a utahoval ji. „Na to jsou potřeba dvě ruce," konstatoval soudce. Dodal, že z výpovědi vyplynulo, že další dvě ruce poškozeného držely kolem pasu a další dvě ruce ho prohledávaly. Když se pak oběť zvedala ze země, viděla utíkat tři postavy. „Soud nemá důvod pochybovat o důvěryhodnosti poškozeného. Navíc jeho svědectví odpovídá Mikově výpovědi," prohlásil předseda senátu.

Při rozhodování o vině senát vycházel z toho, že Miko by měl dostat vězení ve výši pěti let a mladiství přibližně dvouletý trest. „Nám to ale přišlo nespravedlivé," řekl Zdeněk Šulc. Podle něj na seniora zaútočili všichni tři, a navíc při hlavním líčení vyšlo najevo, že iniciátorem loupeže byli oba mladší chlapci. Jeden prý řekl, že muž u sebe bude určitě něco mít, druhý zaútočil jako první a hodil mu přes hlavu šátek.  Proto soud udělil všem tříletý trest odnětí svobody.

Předseda senátu také upozornil, že oba mladiství už se před činem dopouštěli řady drobných deliktů, mimo jiné krádeží. „Dosud se jim nic nestalo, ale to nemohlo trvat věčně," podotkl soudce a dodal, že by se oba mladíci měli snažit své chování změnit.