Když už konečně mohlo být zahájeno opakované hlavní líčení v případu vypálení diskotéky v České Skalici, dva ze tří obžalovaných mlčeli jako ryba. Oba využili svého práva nevypovídat. Jiří Maryška a Luboš Moravec tak v pondělí u Krajského soudu v Hradci Králové jen mlčky naslouchali.

Kauzu, za kterou už vloni na podzim padly dva tříleté a jeden šestiletý trest, vrátil zpět k projednání Vrchní soud v Praze. Státní zástupce Tomáš Žuček v pondělí novinářům řekl, že soud verdikt zrušil kvůli nedostatečnému vyslechnutí obžalovaných i svědků, jak předpokládá trestní řád. „Bude potřeba vypracovat i nový znalecký posudek, který by vyvrátil rozpory mezi původním posudkem a novým, s nímž přišla obhajoba,“ dodal Žuček.

Podle obžaloby zapálení objektu konkurenční diskotéky v České Skalici inicioval majitel diskotéky Moravec, který oslovil Maryšku. Ten následně kontaktoval třetího obžalovaného, Michala Jirmana, jenž 30. dubna 2009 po rozbití okna v přízemí objektu založil požár, za což od Moravce dostal sedm tisíc. Požár způsobil škodu zhruba sto tisíc. Druhý požár údajně Jirman založil za deset tisíc během května 2009, kdy vylezl na střechu diskotéky, kterou pomocí benzinu zapálil. Požár tehdy způsobil škodu zhruba 12 000 korun.

Maryška i Jirman se u prvotního hlavního líčení doznali. Jediný Moravec si stál za tím, že je ve všem nevinně, a že Jirmana nezná. Pouze od něj měl kupovat jedinkrát potápěčskou výbavu. „Není to pravda. Známe se dlouho. Vždyť on sám mi dával tipy na věci, který můžu ukrást. On je pak ode mě kupoval,“ uvedl v pondělí při své výpovědi Jirman.

Podle něj se vše seběhlo tak, že Moravec měl mít z konkurence obavy, a chtěl ji proto zlikvidovat. „On byl na mrtvici z toho, že se bude otevírat nová diskotéka a herna. Nabídku, jestli bych pro výstrahu tu diskotéku nezapálil, jsem dostal od Maryšky,“ tvrdí Jirman. To, že by „zakázka“ měla pocházet od Moravce, si prý uvědomil den poté, co založil první požár a Moravec se ho na to ptal. „Byl naštvanej. Říkal, že je to slabota, že tohle není likvidace konkurence, a chtěl, jestli bych to neudělal ještě jednou. Maryška mu říkal, že je to blbost, ať se na to vykašle,“ dodal Michal Jirman. Druhou nabídku po čase přijal a diskotéku zapálil podruhé.

Líčení je naplánováno až do středy, ale již v pondělí předsedkyně senátu Anna Bímová, uvedla, že bude jednání odročeno z důvodu vypracování nového znaleckého posudku.

Ten bude nejspíš klíčový, při rozhodování. Obhajoba se snaží dosáhnout překvalifikování skutku. Nyní se trojice zpovídá z trestného činu obecného ohrožení. Posudek by měl prokázat, jaká byla pravděpodobnost rozšíření požáru na další objekty, a tím i ohrožení lidí či jiného majetku. Obžalovaní totiž rozsah viny odmítají. Prý je to přemrštěné.

Co se u soudu ještě událo

- Na úvod hlavního líčení musel senát rozhodnout o námitce, kterou podal obžalovaný Luboš Moravec, jenž namítal podjatost předsedkyně Anny Bímové. Podle něj neměla důvod podávat kárnou stížnost na jeho obhájce Vladislava Ježka.

- Senát nakonec jeho námitku zamítl s tím, že postup proti Ježkovi je v souladu se zákonem a nijak se nedotkla práv Moravce. Ten si ihned do protokolu podal stížnost proti usnesení, kterou bude řešit vrchní soud.