Soudci tak potvrdili rozsudek havlíčkobrodského okresního soudu. Ten rozhodl, že muž, který stavbu několik let používal ke komerčním účelům, musí Tichému zaplatit 17 280 korun. Žalovaný se tehdy odvolal a totéž chtěl učinit i žalobce Tichý, protože původně po muži žádal za bezdůvodné obohacování 224 tisíc korun. Jeho advokát však odvolání poslal až den po vypršení lhůty, takže krajský soud je nemohl uznat a včera  jednal jen o odvolání žalovaného. Částka, kterou Tichý získá, je tak výrazně nižší než jeho požadavek. Navíc, jak včera řekl, bude muset za náklady soudního řízení zaplatit sto tisíc korun, z toho značnou část žalovanému.

Problémy s pozemkem se táhnou už od roku 2003, kdy jej Jiří Tichý koupil od restituentů. Prázdný pozemek po domě, který město nechalo zbourat, má rozlohu 510 metrů čtverečních a tvoří proluku v zástavbě havlíčkobrodské Dolní ulice. Nový majitel jej chtěl využívat jako parkoviště, ale město pozemek označilo za veřejné prostranství a jako takový figuruje i v novém územním plánu, který letos v říjnu schválili havlíčkobrodští zastupitelé „Tím se zcela změnil jeho funkční charakter a já s ním nemohu nakládat podle svých představ," uvedl Tichý. Dodal, že radnice vůbec nevzala v potaz námitky proti návrhu územního plánu, které  podal loni.

Sousední pozemek patřící městu je přitom stále veden jako plocha smíšené zóny centrální zástavby. „Město nerespektuje má ústavně garantovaná práva na ochranu vlastnictví," prohlásil Tichý. Radnice mu v říjnu nabídla, že od něj pozemek odkoupí. „Samospráva jej chce získat z důvodu plánované rekonstrukce Dolní ulice," sdělil mu starosta Jan Tecl. Tichý je však rozhodnut obrátit se na Ústavní soud. Stížnost by podle něj zřejmě způsobila, že město by nedostalo dotace, o něž požádalo.