Měla zlost, protože jí vyházel věci

Případ začala před dvěma roky vyšetřovat policie na Orlickoústecku. Dívka vyrůstající v pěstounské rodině se prořekla před bratrem, že se k ní manžel pěstounky chová nevhodně, a bratr to řekl ve škole.

Děvče pak policii popsalo, že v době, kdy byla pěstounka v zaměstnání a bratr v dětském klubu, ji muž hladil  po nahém těle, osahával v intimních oblastech a prováděl na ní orální i anální sexuální praktiky. Podle obžaloby dívka, která je lehce mentálně retardovaná, nechápala protiprávnost jeho jednání a nebyla schopna se mu účinně bránit a muž tak zneužil její bezbrannosti.

Později však nezletilá svou výpověď odvolala. Řekla, že měla na obžalovaného zlost, protože jí vyházel věci ze skříně a chtěl, aby si udělala pořádek. Letos dívka vypovídala znovu a uvedla, že to, co popisovala se skutečně stalo, ale že jí to nezpůsobil obžalovaný, ale manžel její nevlastní sestry v době, kdy u nich byli s bratrem na návštěvě.

Žalobkyně: Dívka byla pod nátlakem

Podle státní zástupkyně Lenky Faltusové však dívka změnila výpověď po nátlaku. „Když vše vyšlo najevo, byla vystavena nevybíravému chování ze strany pěstounky," řekla žalobkyně. Dodala, že sociální pracovnice namísto aby nezletilou chránila, dívce dokonce pohrozila diagnostickým ústavem. Další den po pohrůžce dívka na městském úřadu výpověď odvolala.

Podle znalců byla první výpověď velmi věrohodná, podrobná a doprovázená emocemi, zatímco druhá byla stručná a bez emocí. Ani znalci však nedokázali posoudit, zda děvče znásilnil obžalovaný, sestřin manžel  nebo někdo třetí.  „Ta realita mohla proběhnout s někým jiným," připustil včera předvolaný znalec.

Obhajoba trvala na tom, aby soud muže zprostil obžaloby, protože šlo jen o dívčiny „fantazijní představy". Vyšetření navíc u muže nezjistilo sklony k pedofilii ani sexuální deviaci.

Soud se nakonec přiklonil k obhajobě. Státní zástupkyně se proti verdiktu odvolala.

Předseda senátu Miroslav Mjartan však mimo jiné upozornil, že dívka nyní žije v rodinném prostředí, které je proti ní nepřátelsky zaujaté, a tuto situaci je nutné vyřešit.